Miroslav Pešťák bloguje

Novinky ze světa internetu, telekomunikací a všeho o co se zajímám.

Domény s diakritikou?? BLÁZNÍTE!?

http wwwSdružení CZ.NIC, které spravuje doménu .cz, zahájilo veřejnou debatu o zavedení diakritiky v adresách českých internetových stránek. Jak prohlásil ředitel sdružení Ondřej Filip: „Český internet je na zavedení háčků a čárek připraven, nedojde však k němu, pokud o to nebude zájem mezi uživateli.“ Diskuse se povede na stránkách www.háčkyčárky.cz.

„V zemích, které nepoužívají latinku, může být IDN (Internationalized Domain Name) velkým přínosem, neboť umožní uživatelům použití rodného jazyka i písma při vyplňování adres.“ Tak s tímto výrokem se tedy neshoduji ani drobet. Podle mně je to naprostá zbytečnost a hlavně v tom nevidím žádný smysl. Proč se zase chceme nějak vyčleňovat. Na jednu stranu chceme do Evropy, chceme euro, ale chceme nějakému Evropanovi vnutit adresu našeho webu například v tomto tvaru www.háčkyčárky.cz? Víte například jak napsat „ü“ (přehlasované u) popřípadě nějaké jiné písmeno třeba z němčiny. Většina z vás určitě ani netušení, a myslíte si, že na oplátku němci umí naše háčky a čárky? Ne neumí! Jejich klávesnice opravdu nepíší s českou diakritikou, je to divné, ovšem je to tak.

Je dobré občas se v něčem odlišit, to chápu, ovšem zavést diakritiku do názvu domén je naprostá hloupost! Jednak se tím ublíží českému podnikateli, který si kopí doménu novák.cz a jeho zahraniční kolegové tuto doménu nenajdou. Takže si stejně koupí i doménu novak.cz, kterou bude mít jako prioritní. Jako další nevýhodu bych viděl nával registrování podvodných popřípadě spekulantských domén. Představte si, jakou by mohla mít hodnotu doména škoda-auto.cz? Teď jen kdo si ji zaregistruje jako první, no a když si ji zaregistruje spekulant, kopí jí nakonec opravdu Škoda Auto nebo se o ní budou soudit… Je to jen a jen spousty dalších domněnek. Věřím, že by to mohlo pomoci relevantnosti výsledků vyhledávaní, ovšem jsou na to připraveny české vyhledávače? Jen a jen spousta dalších dohadů.

Jediné co já za sebe mohu říct na jistotu, je můj tvrdý nesouhlas se zavedením tohoto systému. Jaký je na to váš pohled? Podělte se s vaším názorem.
[poll=11]

Komentáře (16)

 1. Gekon napsal:

  Ano, je to skutečná zhovadilost. Už vidím, jak nějakému angličanovi budu vysvětlovat, že moje stránky najde na http://www.štěpánkomárek.cz

 2. zlosyn napsal:

  1. domény s národní znakovou sadou už se dávno používají jinde, o „vyčleňování“ nemůže být řeč. Mimoto když už tady zmiňuješ eurovlezdoprdelizmus, schválně kolik lidí dokáže napsat znak eura na klávesnici.
  2. tato změna je predevším pro nás, nikoliv pro němce nebo angličany resp. pokud bys chtěl mezinarodní doménu tak by ses podle toho zařídil.
  3. pokud by sis přečetl něco od toho chytrého pána z NICu, tak by ses dozvěděl že „škoda-auto.cz“ by primárně připadla škodovce.

  Ano, jsem překvapivě také proti, nicméně nedělám si iluze, že velká skupina píše třeba aktuálně.cz místo aktualne.cz a těm by to pomohlo.

 3. zimmi napsal:

  Nějak si nedokážu představit, že bych si musel na aktualne.cz parkovat i domény aktuálně.cz aktualně.cz aktuálne.cz atd. atd.

 4. mirecekp napsal:

  to zlosyn: Jsem si vědom, že se různé znakové sady používají například slováci a poláci ale nikde jsem takovou doménu neviděl a to si myslím že slovenské weby navštěvuji poměrně pravidelně. Doufám že si z toho vezmeme to co nám je předkládáno právě jejich vzorem a tuto „kravinu“ neodhlasujeme.

 5. mjdj napsal:

  Myslím že to je maximalní pakarna a už nevědí jak z lidy oškubyt prachy, a ja bych hlavně viděl jak se bude tvařit server na háčky a čárky 😀

 6. MH napsal:

  Od první chvíle, kdy jsem se o něčem takovém dozvěděl (a to už je celkem dost let zpátky) se nemohu zbavit dojmu, že se jedná o (s prominutím) výplod chorého mozku.
  Šlo by o další případ, kdy technici populisticky ustoupí tlaku neznalých uživatelů a přidělají tak nejen sobě spoustu naprosto zbytečné práce a problémů, jejichž řešení bude dlouhá léta spotřebovávat spoustu času a peněz.
  Představa oháčkovaných názvů domén na mezinárodním Internetu je dokonale absurdní. Připomíná to snahy tzv. puristů za národního obrození v 19. století.

 7. zlosyn napsal:

  mjdj: nic.cz je nezisková organizace, nemá vytvářet zisk, takže to určitě není finančně motivovné rozhodnutí. Server se na to tvářit nebude nijak, ten se nastavuje variantou přeloženou v punycodu tedy xn--… Čárkoháčky jsou záležitostí klienta, který je překládá – nutno dodat, že i dnes není podpora idn ve všech klientech bohužel vpořádku(prohlížeče, mail-klienti…).
  MH: Chorý mozek jseš bohužel ty jelikož si sebestředně myslíš, že všichni na světě píšou v ascii. Ostatně podle tvého myšlení bysme zatuhli někde v osmdesátých letech bez českého kódování a už vůbec bychom se nedočkali Unicodu. Technika má pomáhat uživatelům a pokud jim tohle pomůže tak se tomu dá říkat pokrok. Trvzení o „spoustě času a peněz“ je více než neopodstatněné.

  mirecekp: ono IDN používá „spousta“ států (http://en.wikipedia.org/wiki/Internationalized_domain_name#Top-Level_Domains_known_to_accept_IDN_registration) a kupodivu tolik histerie okolo toho nebylo. Nicméně spíš než o potencionálních problémech bych se bavil jestli to opravdu u nás pomůže běžnému uživateli – imho ne, přecijen „hackocarkam“ rozumíme stejně jako „háčkočárkám“. Ale rozhodně je pozitivní, že o tom můžeme hlasovat…

 8. QuickShare napsal:

  Také nesouhlasím s domény s diakritikou. Všechny společnosti tak budou nuceni pořídit další doménová jména a to samé platí u zajímavých domén. Jediný přínos vidím v počtu domén, které bude možné zaregistrovat, protože těch pomalu ubývá a tak by byla větší volnost při výběru. Ovšem je to na úkor nevýhod, které v tomto případě převažují.

 9. QuickShare napsal:

  Jak si již zmínil, pro zahraniční uživatele je to nevýhoda dost velká. Uživatelé se zároveň budou muset naučit, že doména může být i s háčky a čárky. Dnes se někde uvádějí domény včetně diakritiky a uživatel ví, že to má zapsat bez. Teď by to zapsal bez a dostal by se na úplně jinou stránku, pokud by nepatřila pod stejného registrátora jako ta s diakritikou. Což je nesmysl. Tohle má podle mě přínos například pro asijské státy, kde zase nerozumí latince, ale domény jsou na to vázány a podobně jako my nerozumíme إخبارية , oni pro změnu nerozumí zápisu news, příp. novinky, ačkoli je to to samé, zvláště když to mění i logiku jejich psaní.

 10. #13 napsal:

  Kdo v životě aspoň zavadil o matematiku, si určitě dovede spočítat, kolik kombinací má třeba zrovna taková doména skoda-auto.cz, pokud je možno jakékoliv z těch písmen zapsat s diakritikou (malá nápověda: je to hodně). Zaplatit si všechny ty domény a být tak stoprocentně chráněn proti podvodníkům prostě není možné. Doufám, že diakritiky v adresách se nikdy nedožiju, protože to je skutečně hovadina non plus ultra.

 11. Honza napsal:

  “V zemích, které nepoužívají latinku, může být IDN (Internationalized Domain Name) velkým přínosem, neboť umožní uživatelům použití rodného jazyka i písma při vyplňování adres.” Tak s tímto výrokem se tedy neshoduji ani drobet.

  Tak s tímto se naopak ztotožňuji. Představuji si, jaké by to bylo, kdyby se www adresa psala třeba jenom hiraganou.
  To bychom měli ちょだーあうと.つず místo skoda-auto.cz. Místo hiragany si tam dejte ještě katakanu, azbuku nebo nějakou jinou znakovou sadu.

  U nás je IDN pitomost, ale jinde je velmi k užitku.

 12. MH napsal:

  zlosyn:

  Dekuji za komplimenty. Kdyz mne na sebe date kontakt, rad budu (v pripade zavedeni diakritiky do domeny .cz) rozzlobene uzivatele na vas presmerovavat. Take cizinci vas zacnou milovat. Az budete treba anglicana nekdy po telefonu nutit k ceske klavesnici jen proto, aby vytukal nazev vasi SuperHyperUzivatelskyPrivetiveCool doménečky-miláška.cz 🙂

 13. mirecekp napsal:

  Všeobecně si stejně myslím, že nemůžete srovnávat například šečtinu a japonštinu…to ja snad nebe a dudy… Tydy se snažíme sjednotit lidi, kteří píší latinkou a ne například azbukou. Každý má nějak upravé a zvláštní znaky ale písmena „abcdefghijklmnopgrstuvwxyz“ a čísla 1-9 plus pomlčky a podtržítka najdete na více jak 60% PC, ano v japonsku tedy ne.! Proč se tedy nesnažíme používat to společné? Proč si to navzájem komplikovat?? Němci budou mít přehlásky, slovácí změkčená písmena atd… NEvidím v tom prostě nic pozitivního a kdo ano, tak s tím bych si chtěl pohovořit. Vždyť diakritiku nepodporuje takřka nic, když se zahledíte do jádra PC tak proč lokalizovat kompletně počítače!!! stejně tak jsem i proti emailům Miroslav.Pešťák@můjemail.cz … počítam že než bych ty lidi naučil psát ť že by mi tak měsíc nepřišel žádný email. Kolikrát se mi stává že úřednici můsím říkat jak zmiňované ť napsat a to je ostude! A představte si jak tito lidé pak vydatlovávají vaší doménu… A ti co vědí jak se na klávesnici píše tak znají problematiku a vědí že háčky v doméně prostě nejsou! Dle mě byla i hloupost o tomto začít diskutovat. Pak se k tomu vyjádří banda lidí, který nemaj tucha pro co zvedají ruku a budeme mít malér!

 14. MH napsal:

  mirecekp:

  Naprosty souhlas. Pochopitelne ted mluvime o zemich, kde se pise latinkou – chapu, ze v pripade dejme tomu japonstiny nemohou byt uvahy tak primocare.
  Ja osobne se neceho takoveho desim. Mementem budiz nam takova s prominutim prasárna jako diakritika v nazvech souboru. Z pohledu mnoheho bezneho uzivatele to vypada opet jako „SuperHyperCool věšiška“. Ovsem pouze do doby nez narazi na problemy napr. pri vymene souboru mezi ruznymi platformami, pripadne i v ramci jedne platformy na aplikaci, ktera na to kasle (asi by se spousta lidi dost divila, jak relativne casto na podobne problemy lze narazit i v ramci platformy, kterou jedinou znaji – MS Windows). Na reseni techto problemu padla nejenom v nasi pidizemicce fura casu, ktery neni zadarmo. Bohuzel to jiz nelze vzit zpet a musime s tim uz zit.
  Dokonce jsem jednou i narazil na snahy, kdy se jisty „expert“ snazil zatahnout diakritiku napr. i do nazvu vnorenych funkci a identifikatoru v jazyce databazoveho systemu 🙂
  Uvnitr dokumentu musi diakritika pochopitelne fungovat na 100%. Ale proboha, nezatahujme ji do neceho, co jsou vpodstate metadata – tam je treba pouzivat vseobecne prijatelnou podmnozinu znaku a proste v zajmu prenositelnosti respektovat historicke souvislosti – ty veci holt vznikly prevazne v anglicky mluvici zemi.

 15. pešek napsal:

  podle mne to je nazor technokrata.
  1) nevím, proč nutit cizince chodit na stránku evidentně cílenou na národní uživatele. co by ten angličan dělal na stránce bačkory.cz
  2) typo-squating kvete i bez diakritiky. argument typu, že škoda by si musela zaregistrovat všechny kombinace diakritiky nad auto-skoda je hloupost. registrovala by si jen jednu: škoda-auto.cz. nebo má snad v současnosti podchycené všechny možné překlepy ?
  3) spory o domeny existují i dnes, diakritika by to nezlepšila ani nezhoršila
  4) vlastní poplatek za parkování domény je obvykle v porovnání s cenou ostatních nákladů minimální. a k registraci vás nikdo nenutí.
  5) může být zavedeno přechodné období, ve kterém budou přednostně registrováni vlastníci existujících domén, kteří by z logiky věci měli mít nárok na odpovídající doménu s diakritikou
  6) celý ten článek smrdí takovým tím povýšenectvím technika nad BFU, který má být rád, že je rád.

 16. Holy True napsal:

  Mluv za sebe, já nechci euro.

Pošlete svůj komentář

Komentáře vyjadřují názory jejich autorů a nemusí vyjadřovat stanovisko autora článku.