Miroslav Pešťák bloguje

Novinky ze světa internetu, telekomunikací a všeho o co se zajímám.

Dopravní zpravodajství na mapy.cz

Internetový portál seznam.cz, představil svůj nový projekt „Doprava„. V současné době najdete veřejnou beta verzi na adrese http://betadoprava.mapy.czTato služba využívá mapové podklady, ze služby Mapy.cz. Podklady jsou však saturovány, a to z toho důvodu, aby byly zobrazované události lépe viditelné. Ovládací prvky mapy jsou stejné jako je tomu na Mapy.cz (posouvání mapy, přibližování …). Při zobrazení homepage Dopravy se v mapovém podkladu zobrazí ty situace, které aktuálně brání plynulosti provozu, tj. dopravní nehody, kolony, nadměrné náklady. Další informace se v mapovém podkladu zobrazují v závislosti na velikosti přiblížení, popřípadě si můžete zobrazit požadovaný kraj, město nebo dálnici. Zatím je v nabídce měst pouze Praha, ale s rozšířením měst, minimálně krajských se do uveřejnění plné verze počítá.

V další etapě projektu budou implementovány klimatické jevy, informace o radarech, měřených úsecích, záznamy z kamer atd. Další informace, které tu najdete, jsou stupně provozu pro jednotlivá města. Jednotlivé stupně jsou barevně odlišeny, stupně 1 a 2 mají pak barvu stejnou. Pro lepší názornost, po najetí myší na měřený úsek dojde k pohybu, který vyznačuje příslušný směr a rychlost provozu. Internet Explorer toto neumožňuje, a proto je směr vyznačen také šipkami. Součástí služby je i plánovač tras. Ten však v současné době neumí počítat s dopravním omezením.

Postupem času se můžete těšit například na osobní uživatelské nastavení, nový plánovač tras a v neposlední řadě i na mobilní verzi této služby, která k dopravě neodmyslitelně patří. Chystaných novinek je údajně mnohem více, ale to už se prý musíme nechat překvapit.

Komentáře (5)

 1. jogín z prahy napsal:

  vypadá to dobře… jde hlavně aby se tam novinky nahrávaly rychle. A kdyby to fungovalo mobilně… Plánovač tras s ohledem na aktuální stav by byl taky fajn.

 2. Parádní věc, kterou bych ale daleko více ocenil v navigacích než na netu. I když tohle je dobré, když člověk někam razí a mrkne sem, kudy to půjde a kde to drhne.

 3. habitat napsal:

  No mobilne to funguje na internetu v mobilu…. dik mirecku za predstaveni teto sluzby 🙂 Moc toho nenajezdim, ale me posledni tri cesty z Cech na Moravu se protahly minimalne o dve hodiny, diky opravam u VelMezu. Takze hodit se to urcite bude.

 4. mirecekp napsal:

  Samozřejmě navigaci, která se aktualizuje z netu a informuje vas přímo v autě to nikdy nenahradí. Je to spíše pro plánování jednorázových cest, ale věřím, že někteří lidé to dokáží využít každý den. Každé ráno zkontrolovat kde je v městě zácpa určitě není na škodu…

 5. habitat napsal:

  Tak jsem to v patek vyuzil. Na dalnici jsem si na mobilnim telefonu nasel informace, ktere jsem si jeste pro jistotu overil na 1188 a Ceske Budejovice – Uherske Hradiste pod 4h, coz je pro me dobry cas. Vyhnul jsem se opravam u Velke Bitese a dopravni nehode 😉

Pošlete svůj komentář

Komentáře vyjadřují názory jejich autorů a nemusí vyjadřovat stanovisko autora článku.