Miroslav Pešťák bloguje

Novinky ze světa internetu, telekomunikací a všeho o co se zajímám.

Facebook it’s pretty cool !?

Facebook logoPřed dvěma lety jsem si během mého pracovního léta na Aljašce udělal facebook, účet na, pro mě do té doby neznámé sociální síti. V té době jsem si jej udělal jenom proto, že moji američtí spolupracovníci jej všichni měli a říkali, že je to pretty cool. Ne že bych šel hned do všeho co je „pretty cool“ (v americe je totiž pretty cool všechno od preclíků po nový Ford Mustang). Ale vzhledem k tomu, že mě všechno co se týká internetu zajímá, účet jsem si pořídil. Ihned po registraci jsem si přidal do přátel, své americké kolegy, a tím to skončilo obdržel jsem několik potvrzujících emailů, že přátelé moji registraci přijali… A konec od té doby jsem na Facebooku nebyl.

Jaké bylo moje překvapení, když jsem někdy na podzim ihned potom, co přišel email, že facebook je v češtině obdržel první pozvání k přátelství od čecha. Přihlásil jsem se proto, po dvou letech na fecebook a kamaráda jsem potvrdil a při té příležitosti jsem se pokusil několik dalších přátel najít. A hle několik jich opravdu na facebooku bylo. Co se stalo potom nelze nazvat jinak než velký třesk. Od té doby mě začali bombardovat emaily z facebooku jeden za druhým. Tato „sociální“ pavučina se začala rozlézat po celé ČR a to tempem doslova gigantickým. Každý další den najdu, nebo si najde mě nějaký další kamarád. A týdně se stanu členem minimálně jedné skupiny lidí. Také jsem již nějaké skupiny založil a s potěšením sleduji, jak se mě rozrůstají.

Facebook mě zcela pohltil, tak jak jsem byl zvyklý každý den ráno a večer přečíst iDNES, tak v poslední době musím být i na facebooku. Stalo se to pro mě jakýmsi rituálem, bez něhož se tak nějak nemůžu obejít. Poslední dobou se občas přistihnu, jak přemýšlím koho ještě nemám v přátelích a jak ho tam dostat, popřípadě procházím přátele mých přátel a hledám…

Facebook má jistě spoustu zbytečných funkcí, které využije jen někdo, ale jedno se mu upřít nedá, svou základní funkci plní dokonale a to sice spojovat lidi do sociální sítě. V přátelích mám jak spolužáky, tak lidi s kterými jsem pracoval v americe (za ty tři léta jich bylo docela dost). Nejednou mě potom facebook pomohl s hledáním práce například, když jsem chtěl znovu na Aljašku, ale neměl jsem kontakty na ty správné lidi, objevil jsem je na facebooku … a práci získal. Minulý týden jsem na facebooku objevil majitele firmy pro kterou jsem v létě pracoval a už mě psal, jestli se mnou může v létě počítat …. mám práci …. a o tom facebook je! (Nebo by alespoň měl být).

Komentáře (10)

 1. cARLOS- napsal:

  Se všim souhlas, ale zapomněl si dodat, že je na facebooku skvělej bowling, ve kterym sem fakt dobrej! ;D

 2. satoo napsal:

  Na fb nejsem, nehodlam se registrovat a vnimam to cele jako:

  a) skvely zdroj dat pro majitele (aneb kdo s kym, echolon, klasika – ovce v ohrade)
  b) nafouklou bublinu o nicem, ktera za 2 roky splaskne, jako splaskly webchaty, ypony a jine „uber cool super“ masovky.

 3. Václav Mašek napsal:

  ad a) urcite souhlasim je to opravdu dobrej zdroj dat …. ale co dneska neni ???
  ad b) nemyslim si ze ta bublina nejakou chvili vydrzi je dost velka (150 milionů lidí) a v americe se drzi uz tri roky (v roce 2006 uvolneno pro vsechny uzivatele satrsi 13 let)
  A jak jsem napsal ma to svoje vyhody, ktery mi zatim jina sluzba nenabidla. Nektery lidi uz bych nikdy „nevidel“ bez facebooku.

 4. marek napsal:

  jedinej problém je v tom, že podobných služeb je docela dost, ale doufám že je facebook převálcuje – nechce se mi registrovat jinam 🙂 A bowling? A co poker? To je hodne hustá hra 🙂

 5. Yötua napsal:

  Já beru Facebook jako dobrou službu pro kontakt se zahraničím – nic víc, nic míň. Profil jsem si založil po výměně ve španělsku a celá moje aktivita na FB – potom, co jsem zjistil že kolem webdesignu je jako zdroj informací 100x lepší twitter – se soustředí jenom na kontakt s lidmi, které už nejspíš nepotkám (zahraničí) a pár čechů z jiného kouta republiky. Když sleduji aktivitu těch několika vrstevníků z ČR (cca 17 let) tak je to to samé + čas od času přibyde používání některé aplikace (hry, tamagochi-like atd..). Letos se chystám dostat do linkedIn tak jsem zvědavý co z toho vyleze.

 6. poi napsal:

  pro lidi s panickým strachem ze samoty je to dobrá věc….

 7. […] pěkně dlouho neviděl a jsem rád, že na ně mám nyní kontakt. O facebooku toho bylo napsáno mraky a mraky a mraky. Možná by se to tematicky hodilo i na tento blog, popisovat věc, která byla […]

 8. Filip napsal:

  Ty ctes Idnes? Tak tos u me klesnul… Neco jako Aktualne nebo Tyden ti nic nerika? 🙂

  • mirecekp napsal:

   To Filip: a nejen on čte iDnes.. čtu ho i já a všichni kteří hledají nové zprávy.
   Tobě snad jen mohu poděkovat že sis tento článek přečetl a moc mě mrzí že všichni co čtou iDnes u tebe klesli na ukor Aktualne nebo snad Tyden… 🙂

Pošlete svůj komentář

Komentáře vyjadřují názory jejich autorů a nemusí vyjadřovat stanovisko autora článku.