Miroslav Pešťák bloguje

Novinky ze světa internetu, telekomunikací a všeho o co se zajímám.

Microsoft oslavuje Kristova léta od založení

Logo MicrosoftDnes (4. 4. 2008 ) je tomu přesně třiatřicet let co Bill Gates a Paul Allen založena v Albuquerque, státě Nové Mexiko firmu Microsoft. Psal se rok 1975 tehdy dvacetiletý Bill Gates a dvaadvacetiletý Paul Allen pod logem firmy Microsoft prodávaly interpretr jazyka ASIC pro Altair 8800. Od roku 1980 vyvíjí operační systém MS DOS v Redmondu ve státě Washington, kde má Microsoft dodnes své sídlo.

Tehdejší počet zaměstnanců vidíte na fotce níže (v levém dolním rohu je sám Bill Gates), stávající počet zaměstnanců je 76 000 a současný obrat Microsoftu je bez mála 45 miliard dolarů ročně.

Microsoft 1978

Základní postup vývoje Microsoft Windows

 • 1985 první verze Windows 1.0 Tyto první Windows byly dodávány na pěti 5,25palcových 360kB disketách, po nainstalování zabíral na disku necelý 1MB.
  Zajímavost: je že tehdejší Microsoft Write zavedl koncovku .doc, která se dodnes používá.
 • prosince 1987 Windows 2.0 pro nový procesor Intel 80286. Podporovala instrukce 286 a rozšířenou
  stránkovací paměť.
  Zajímavost: Poprvé se mohla jednotlivá okna aplikací přes sebe překrývat.
 • 22. května 1990 Windows 3.0 Nové Windows díky plné podpoře instrukcí 80386 uměly adresovat větší paměť pro jednotlivé aplikace, podporovaly nově 16ti barevné prostředí s tím spojené první grafické karty.
 • Dubnu 1992 Windows 3.1 upravená verze 3.0, během několik málo měsíců se jí prodalo 3 milióny kopií. První Windows lokalizované do češtiny.
  Zajímavost: Instalaci tvořilo sedm 3,5palcových disket o kapacitě 1,4 MB, na disku instalace zabrala 4,5 MB. Verze 3.11 z listopadu 1993 dosáhla většího rozšíření a díky podpoře P2P stala se synonymem pro snadné sdílení souborů v síti. Součástí již byl i Microsoft Mail.
 • Po Windows 3.0 byly Windows 95 velkým skokem v grafickém rozhraní, ještě dnes se s nimi můžeme někde setkat. Poprvé integrace podpory protokolu TCP/IP. Zde si neodpustím přidat historickou reklamu na Windows 95.
  [youtube 5VPFKnBYOSI]
 • V červnu 1998 pak přichází Windows 98, což je v podstatě aktualizovaná verze 95. Navíc s podporu DVD mechanik, USB zařízení, dále dnes také samozřejmé standardy jako AGP a FireWire, podporovány byly také systémy s více monitory.
 • V květnu 1999 přišla vylepšená verze 98 SE (Second Edition), která aktualizovala Internet
  také byly integrovány opravy pro Explorer na verzi 5.0 a také do systému začlenila DirectX 6.1. Přibylo sdílení připojení k internetu a přechod na rok 2000.
 • V roce 2000 Microsoft nabídl poslední operační systém vycházející z Windows 95 pod označením
  Windows Millennium Edition (Windows ME). Začleněn byl Movie Maker a Media Player 7. Verze Windows ME se setkala se značnou kritikou uživatelů pro svou nespolehlivost.
 • Windows 2000 oproti verzi ME naopak jedny z nejstabilnějších windowsů vůbec. Ještě v dnešní době se s nimi leckde můžete setkat.
 • V říjnu 2001 byly představené Windows XP, jsou završením spojení stability a robustnosti NT systémů s multimediální využitelností Windows 9x systémů. V současné době jsou stále nejčastěji používané.
 • 22. července 2005 byl představen nejnovější operační systém od Microsoftu a tím je Windows Vista. Jeho prodej bylzahájen 30. ledna 2007, česká verze se začala prodávat až 1. března. V současnosti je prosazován v množstí až nechutně velkém, ale dle mě to ještě není OS na který bych chtěl přejít. Věřím že dozraje do kvality, ale v současnosti tomu tak není a to ať si Radek Hulán Říká co chce.

Ještě je dobré podotknout že Microsoft se nezabývá jen operačním systémem Windows. Jeho rozsah je daleko větší, počínaje webovými služby přes počítačové hry až k současnému často omílané herní konzoli Xbox.

Komentáře (6)

 1. QuickShare napsal:

  Zdá se mi to, nebo se ti nějak vytratily Windows 2000? To je docela důležitý údaj, protože to byla první použitená verze Windows. Zatímco Windows ME jakožto nástupce Win 98 byly totálně katastrofální a ještě pořád pouhou nadstavbou MS DOS, Windows 2000 představovaly konečně stabilitu díky NT jádru.

 2. mirecekp napsal:

  Děkuji máš pravdu. Nějak jsem je vynechal, jel jsem jen po jedné vývojové lajně a ten střed na dvoutisícovkách jsem opravdu zapomněl … Děkuji za upozornění, doplním.

 3. Martin napsal:

  Ještě by mě docela zajímalo zda na té fotografii je také Steve Balmer. Osobně bych tipoval prvního z leva v horní řadě 🙂

 4. Evča napsal:

  200 8) se ti nějak nedohodla osmička se závorkou? 😉 Tu zapomenutou dvoutisícovku doma používáme na jednom kompu dodnes. Windows 98 mi vždy připomene FIFU 1998, kterou jsme tady v rodinách hráli snad všichni, teda kromě našich mamek.

 5. dědula napsal:

  …ahoj moc zajímavý čtení, jsem zase o něco chytřejší, opravdu fajn článek, jen tak dále.

 6. Mishalga napsal:

  Samy chyby v tom clanku, tedy spise nez fakticke chyby tak preklepy… Co si to po sobe, autore, presict, nez vydas? :))

Pošlete svůj komentář

Komentáře vyjadřují názory jejich autorů a nemusí vyjadřovat stanovisko autora článku.