Miroslav Pešťák bloguje

Novinky ze světa internetu, telekomunikací a všeho o co se zajímám.

Seznam dotahuje Google v maličkostech, které potěší

Je to již několik měsíců co jsme psal svou bakalářskou práci, kde jsem srovnával fulltextové vyhledávače. Asi nemá smysl zdůrazňovat, že Google vyhrál na plné čáře. Hlavním kritériem testování bylo hodnocení relevantnosti vyhledávání na české fráze v mnohých kombinacích. V celkovém hodnocení vyhledávačů, ale také figurovaly další důležité (byť někdy malé a ukryté) funkce, přehlednost atd… Poslední dobou se Seznam snaží a nejen, že nové funkce ve vyhledávači také zprovozňuje, ale také šíří jejich osvětu.

Již v době kdy jsme vyhledávače porovnával fungovaly chytré odpovědi na dotazy o počasí nebo základní matematické početní operace, ovšem fungovali tak nějak automaticky (oficiálně/neoficiálně), v oficiálních nápovědách seznamu bylo uvedeno jen hodně málo např. právě o kalkulačce. Teď už je to ale jinak, Seznam se prostřednictvím webu www.chytrevyhledavani.cz snaží uživatelům rozšířit vědomosti a snaží se je naučit využívat vyhledávač na 100%. Na uvedeném webu naleznete řadu video návodů jak správně vyhledávat, tyhle videa bych určitě doporučil všem, kteří s internetem začínají (a pořád jich je dost co v reálu mohu pozorovat). Návody jak si vyhledat konkrétní typy souborů jsou určitě pro začátečníky famozní 🙂  stejně tak návod na chytré vyhledávání obrázků (sám jsem o nabídce vyhledávání obličejů neměl tušení, asi je to tím, že seznam na vyhledávání obrázků tedy rozhodně nepoužívám).

Hodně mě zaujala možnost chytrého vyhledávání kurzů a převodu měn, tu využívám na Google často, Seznam dokonce tuhle nabídku zahrnul už do našeptávače, takže ani nemusíte vyhledávání potvrdit.

Všechny tyhle „vychytávky“ mají jedno velké ALE. Docela si dokážu představit snížení návštěvnosti stránek například o počasí když uživatel vyhledával počasí a nyní ho má hned ve výsledcích vyhledávání majitel webu na první stránce by z dlouhodobého hlediska mohl přijít o řadu návštěvníků z vyhledávání. Ale co takhle když na první pozici byla PPC reklama, tedy i samotný seznam by přišel o peníze od inzerentů. To je vidět třeba na téhle ukázce o chytrém vyhledávání počasí, zde už nějak regulování asi proběhlo, na videu je odpověď hned v úvodu, v reálu to já vidím až na 5 pozici. A například na dotaz „počasí Praha“ jsem chytrou odpověď na 1 stránce nenašel vůbec.

Následující seznam ukázek chytrého vyhledávání byl zveřejněn na Blogu Fulltextového týmu Seznamu.

zdroj: http://fulltext.sblog.cz/2011/10/12/70

Pošlete svůj komentář

Komentáře vyjadřují názory jejich autorů a nemusí vyjadřovat stanovisko autora článku.