O co šlo v testovacím projektu eCall, který byl v dnešních dnech ukončen? Určitě každý z vás slyšel o jednotném telefonním čísle 112, přes které se dovoláte na policii, hasiče i záchranou službu. Je to dle mě dobrý systém propojení záchranných složek. A právě tohoto telefonního čísla bude využívat „chytrá krabička“, která bude umístěna v každém autě (hudba daleké budoucnosti) a v případě dopravní nehody sama zkontaktuje hasiče, kteří díky tomu budou informování téměř okamžitě a dorazit k nehodě v krátkém časovém intervalu.
Jaká je vize?
Palubní jednotka ve vozidle vybavená SIM kartou libovolného mobilního operátora (ale může fungovat i bez SIM karty) sestaví spojení na tísňovou linku pomocí čísla 112. Tento hovor obsahuje 2 části – datovou a hlasovou. Ještě před zahájením hlasové komunikace mezi řidičem vozidla a operátorem tísňové linky dojde k vyslání dat. Operátor tak dostane potřebné informace i v případě, že řidič není schopen komunikace. Volání prochází mobilní sítí a prostřednictvím fixní sítě O2 je doručeno do místně příslušného centra tísňového volání 112. Systém tísňového volání 112 po přijetí eCall následně zašle potvrzení o obdržení dat do palubní jednotky a interpretuje tato data operátorovi na obrazovce. Samozřejmostí je zaměření přesné polohy vozidla.
Vlastní realizaci služby eCall v tuzemsku musí ale předcházet vydání evropského standardu závazného pro všechny členské státy. Ten by měl být vydán do konce roku 2008. Pak by měly proběhnout provozní testy služby eCall ve vybraných zemích. Jedním z kandidátů na tyto testy je i Česká republika.
Ovšem zda tento elektronický záchranář bude výsadou pouze luxusních aut, nebo někdo „nařídí“ všem automobilkám montovat tohoto pomocníka to bude téma debat.
zdroj: Tiskové centrum O2
přečtěte si také: Česko chystá eCall – vaše auto při nehodě zavolá záchranku na idnesu