Miroslav Pešťák bloguje

Novinky ze světa internetu, telekomunikací a všeho o co se zajímám.

Změřte si rychlost připojení k internetu

Máte představu jak je rychlá vaše linka do internetu? Říkáte: „Ano, mám to přece ve smlouvě.“. Ano to je pravda, ve smlouvě musí být napsána garantovaná rychlost vaším providererem, ale dodržuje jí? To už je otázka druhá. Tento článek vás nenabádá k tomu, aby jste běželi žalovat vašeho providera, že nedodržuje smlouvu, ale ukáže vám několik návodů jak si změřit rychlost vašeho připojení. Ovšem vše berte s lehkým nadhledem, žádný z těchto speedmeterů není stoprocentní, některý je přesnější, některý méně. Vždy záleží na agregaci vaší linky a několika hvězdičkách na smlouvě, díky kterým sice máte na smlouvě 8MB/8MB, ovšem vysvětlivka u hvězdičky zařídí, že v podstatě vám provider garantuje „modem“ a vy mu přitom platíte za optiku 🙂 . (Ještě jednou zdůrazňuji, některé mé věty berte s nadhledem.)

Speedmeter Internet pro všechnyNa internetu je mnoho serverů kde si můžete změřit rychlost připojení k internetu, mezi ty nejznámější patř například lupa.cz , živě.cz nebo dsl.cz. Podle mého měření, které jsem v několika dnech prováděl (v různých hodinách), vyšel jako jeden z nejpřesnějších ten nejmladší server, co se měření rychlosti připojení týče, a to je server Internet pro všechny. Pojďme si ho představit. Tento speedmeter je nováčkem běží teprve necelé 3 měsíce a už se vyšplhal na vrchol. Dokáže měřit download, upload, ping, ukáže vám IP, vaše naměřené hodnoty uloží a vygeneruje vám url pro příští nahlédnutí. Z naměřených hodnot dále dělají statistiky rychlostí připojení internetu pro ČR. Tento speedmeter já osobně hodnotím jako nejlepší. http://speedmeter.internetprovsechny.cz

Speedmeter rychlost.czJako druhý v pořadí se umístil pro mě doposud neznámy speedmeter rychlost.cz. Na první pohled přehledný web s jasným cílem. Grafika není nijak ostrá a je příjemná na pohled. Ale podstatné byly výsledky měření, které byli dost přesné a v malém rozptylu. Výsledky se zobrazují v dvou budíčkách, kde by mohly výsledky downloadu a uploadu být výraznější když je to to hlavní proč měříme rychlost. To asi bylo jediné co bych zde vytkl. Dále se tu dozvíte jako u interntu pro všechny svojí IP, odezvu ping, plus další méně potřebné informace jakými jsou například: provider, prohlížeč, stabilita (u které nějak nepochopil funkčnost), datum a čas. Ještě bych zde podotkl, že rychlost.cz je jediný server, který myslí i na rychlejší připojení (co se grafických ukazatelů týče) a konec ukazatele je na 100 mbit/s. Většina speedmetrů končí na 16 mbit/s, což v dnešní době vysokorychlostního připojení už není problém překonávat.

Na třetím místě jsem se nemohl rozhodnout proto bych sem zařadil zbývající známé servery kterými jsou http://www.dsl.cz/mereni-rychlosti, http://nastroje.lupa.cz/mereni-rychlosti a nakonec speedtest.cz který běží na serveru živě.cz. DSL.czDsl.cz byl ve své době špičkou, v současnosti stále měří dobře a v celku i přesně, ale konkurence je veliká a to co stačilo před dvěma lety dnes už zaostává. Nedostatkem je převážně to, že měří jen download a ping (kde se měření ne vždy povede) a bohužel upload je zde pominut. O doplňkových informacích zde nemůže být řeč, reklamu dejme tomu můžeme ještě pominout.

Lupa je takovým standardem. Nezklame ani neuchvátí. Co se měření týče je dostačující, ani s přesností moc nepokulhává. Horší je to z prezentováním výsledků v nijak nevábné tabulce, bez jakéhokoliv zvýraznění. Měří jak download tak upload, nezapomněli ani na odezvy „ping“.

Živě.cz měří také download i upload. Prezentace výsledků je sice v pěkných budíkách, ale je tam pouze hodnota downloadu a nebo uploadu, jiných informací se zde nedočkáte. Živě.cz si neodpustili ihned nabídnout stahování softwaru ze serveru gigamanie, který běží právě pod doménou živě http://gigamania.zive.cz. Přesnost měření se zde pohybovala opravdu v dost velkém rozptylu takže o slovu přesnost bych zde nehovořil.

Je spousty dalších méně známých serverů, který nabízejí možnost změřit si své rychlosti připojení. Zde je několik českých z nich. Přesnost a kvalitu nechám na vás.

Upozorňuji, že vždy při každém měření je důležité vypnout všechny programy, které na vašem PC běží a využívají internet. Od programů na stahování třeba z P2P sítí nebo torrentů, až po ICQ, Skype, nebo dokonce antivirové programy, které mohou stahovat aktualizace.

Komentáře (10)

  1. ehmo napsal:

    mno povedal by som ze ti tu chyba niekolko zakladnych informacii. vsetky merace rychlosti pochadzaju z rovnakej krajiny kde si skutocnu rychlost zmerat nemozes, je to domaci traffic a ten je vacsinou daleko (napriklad momentalne na slovensku orange aj t-mobile ponukaju domaci traffic v rychlosti 30-100mbit, kdezto zahranicny iba v 2mbit) vacsi a kvalitnejsi. odporucam si zmerat na najlepsom meracom webe http://www.speedtest.net/

  2. mirecekp napsal:

    v článku byli zmiňovány pouze české speedmetery úmyslně. Co se týče světových určitě s tebou souhlasím že speedtest.net patří mezi špičku. Ohledně kvality a toho trafficu moc s tebou nesouhlasím. Trafic nemá s měřením nic společného. Pokud vím dobře tak trafic je určité množství dat které v daném měsíci smíš stahnout. Což v dnešní době je snad jen u O2 a mobilního připojení. A je jasné, že když přesáhneš trafic rychlost se sníží.

  3. satoo napsal:

    Pouzival jsem kdysi vsechny mozne merice, ale je pravda, a s tim v clanku souhlasim, ze rychlost.cz meri skutecne nejpresneji ze vsech dostupnych speedmetru. Pred par dny jsem take zkusil speedmetr na adrese internetprovsechny, ale byl uplne mimo. Na UPC lince s 3MBit/s downloadem mi bylo namereno 17MBit/s, coz bych sice bral vsema deseti, ale jinak je to mereni naprosto k nicemu.

    ehmo: Myslim, ze jsi uplne mimo. Potrebuju zmerit tychlost, kterou mam od poskytovatele, nezajima me nejaky nemecko ani jak rychle jede yahoo.

  4. ehmo napsal:

    mirecekp snazim sa povedat, ze nie je jedno kde merias linku. ano, traffic je oznacenie na mnozstvo dat ktore pretecie od zdroja a k cielu b za urcite casove rozhranie. samozrejme ze sa tymto pojmom oznacuje aj vseobecny tok dat v ramci krajiny a vonku. ako satoo poznamenal, jeho nezaujima ako mu ide yahoo, ale aku ma linku. v tom pripade to vysvetlim asi takto. ak sa pokusis pristupit na akykolvek zahranicny stroj (a ze ich bude pravdepodobne vacsina) rychlost tvojho pripojenia moze byt rapidne rozdielna od tej, ktoru mas v ramci republiky. ako som uz hovoril pred tym, je to beznou praxou, pretoze cena trafficu v ramci krajiny a cena trafficu do zahranicia je velmi rozdielna (toto sa tyka major isp (gts, orange …)) a ti urcuju dalsiu cenu mensim poskytovatelom. preto ked napriklad tahate z torrentov alebo inych sieti je linka obmedzovana do urcitej miery, samozrejme ze byt nemusi, no casto je. preto je dobre si urobit test na speedteste aby si mal jasny prehlad o kvalite svojej linky. cize ak viem ze mam linku 15mbit v ramci vacsiny sveta, mozem byt spokojny. no v pripade ze sa dozviem, ze moja linka kolise medzi 15mbit (doma) a 512kbit (vonku), mal by som linku vymenit. je mozne, ze netahate zo zahranicia ze vas traffic je len v ramci krajiny a potom cely tento moj vylev je zbytocny.

    inak prajem stastny novy rok vsetkym

  5. mirecekp napsal:

    to ehmo: Aha, tak teď už tě chápu cos tím chtěl říct, ale myslím si že je to blbost, nebo jsem ses s tím doposud nesetkal a to jsem byl připojený přes hodně providerů. Nevím jak to funguje u vás na slovensku (tipuji podle psani) ale u nás je jedním z největších české radiotelekomunikace které zprostředkovávají internet menším providerům, pak O2 u tich tedy nevím jak to je… gts je u nás převážně pro firmy atd atd… ale opravdu jsem se s tím co píšeš nesetkal. Spíš jsem se setkal s variantou, že provider tahá svojí páteřní linku přes Anglii (prý je tam levnější pronájem sálů).

  6. ehmo napsal:

    uff 🙂 ver mi ze cez anglicko nejde ziadny isp, vsetko konci vo svedsku kde je bp. kazdopadne funguje to vsade rovnako, toto vobec nemalo byt o slovensku. ja mam uplne inu linku ktora sa vymyka beznym standardom, pretoze moj traffic ma jednotny bod vystupu (vpn) cize mam inu dohodu s providerom.

    ver mi ze takto sa funguje v podstate vsade, rozdiel je ze to mozno nepostrehnes, pretoze sa nepohybujes vonku. preto odporucam otestovat vonku na niekolkych pointoch (bacha na aziu, tam je routing UPLNE iny). kazdopadne myslim ze je dobre vediet aku mam linku voci tej ci tej krajine

  7. mirecekp napsal:

    to ehmo: Děkuji za cenné informace to jsem opravdu nevěděl. Ale jelikož osobně mám doma linku o rychlosti 1,5 MB tak nějak nemohu ověřovat rychlosti mimo čr nebo evropa s nějak kladnym vysledkem protože pod mega to určitě přiškrcený nebude 🙂
    PS a ani není, co jsem tedy měřil podle http://www.speedtest.net , ať to měřím kamkoliv po světě, vždy mi to naměří rozmezí 1,40 – 1,56. Mohu to zkusit pro zajímavost po svátkách z koleje, kde je linka něco přes 40 MB, ale univerzity jsou většinou na páteřích takže zde také pochybuji o nějakém omezení, ale uvidíme – jsem zvědav.

  8. u8xuik napsal:

    Hello, Very nice site. Universe help us, dont worry man.

  9. Kokýn napsal:

    Hmmm… zajímavé.

  10. noci napsal:

    Taky se musíte zamyslet, kdo tyto testy rychloti sponzoruje a jaké má zájmy. Nic pro Vás nikdo neudělá zadarmo……………

Pošlete svůj komentář

Komentáře vyjadřují názory jejich autorů a nemusí vyjadřovat stanovisko autora článku.