Miroslav Pešťák bloguje

Novinky ze světa internetu, telekomunikací a všeho o co se zajímám.

Potřebujeme inteligenci Samsungu S4 ?

GT-I9505-whiteSamsung je poslední cca 4 roky mou srdeční záležitostí, monitor, televize, tablet, telefon, foťák… máme toho v domácnosti od této značky poměrně dost. Nyní jsem měl tu možnost opět testovat novinku značky Samsung. To nejlepší mezi chytrými telefony, Samsung Galaxy S4. Reklamní masáž byla velká, v podstatě jako vždy u nově představené vlajkové lodě. Zájem o tento telefon byl a stále je také velký, recenzí bylo sepsáno nespočet. Ale jaký telefon opravdu je, zjistíte až když jej sami vyzkoušíte.

Odzbrojující chytré funkce

„Chytrých funkcí“ má Galaxy S4 opravdu hodně.

  • Z mého pohledu, pohledu uživatele, jsou nejlepší nové funkce u fotoaparátu, možnost odmazat pohybující se objekty z fotky jsem opravdu reálně využil nejen jednou, kvalitní je také režim akční snímek, kdy se pohybující objekt sekvenčně zaznamená v jedné fotce. Zajímavou novinkou minimálně pro mě je funkce double shote, tedy kdy na fotce je i váš xichtík z přední kamery – několikrát jsem zkoušel, nějak mě to nezaujalo víc než na zkoušku…
  • Optická čtečka –  To je to co já oceňuji, tato aplikace není skoro vůbec propagována, přesto je to z mého pohledu jedna z nejužitečnějších. Přes tuto aplikaci vyfotíte cokoliv, QR kod nebo libovolný text třeba celou stránku, po vyfocení se s tím aplikace popere a můžete rozpoznaný text dále sdílet, upravovat, respektive dále pracovat s rozpoznaným QR kodem, uložit kontakt, přejít na webovou adresu. Rozpoznání textu fungovalo s minimální chybovostí, i při delším odstavci textu foceno z A5.
  • S překladač jde správným směrem, před 5 lety by to bylo sci-fi, dnes je to realita. S překladač porozumí mluvenému slovu, zapíše, přeloží, případně přečte v požadovaném cílovém jazyku. Zatím to má jen jednu, pro nás čechy, menší chybku a to, že čeština není podporována, snad jen zatím.
  • S Healt (panel zdraví) – chytrý telefon je fajn, ale nepotřebuji vědět kolik jsem spálil kalorií, stejně tak, jako je mi šumák kolik kalorií má jídlo které jím, jím když mám hlad ne když potřebují více kalorií :/ Do práce jedu na kole protože je to rychlejší, ne proto abych „něco“ pálil.
  • Tím bych asi výčet aplikací, které mě v základu nějak zásadně překvapili končil. Zlatý hřeb u Galaxy S4 jsou ony „chytré fíčurky“ ovládání hlasem, pohybem ruky, pohybem očí… Zázrak střídá nádheru, než zjistíte, že ne vše je v praxi použitelné. Máváním na displej se přijme hovor… fajn ale proč bych na displej mával, stejně ho musím dát k uchu, no vlastně nemusím, ale dělám to tak a určitě ještě nějakou dobu budu. To mě daleko více těší funkce ztišení při otočení displeje směrem dolů, tou ale disponuje již snad skoro každý androidí telefon.
  • Hlasové ovládání v autě smysl má, ale nějak na to nejsem zvyklý, přijde mi nebezpečnější když na telefon mluvím než když ho vezmu do ruky. Ale tato funkce má z mého pohledu smysl, v autě například ideální, jen si na to člověk musí navyknout.
  • S4ka sleduje váš pohled, nezhasne displej pokud na něj koukáte, což mě dost často vadí u jiných zařízení, takže velké plus. Velké plus bych také rád dal automatickému pauzování videa pokud na něj nekoukáte, jenže když to reálně používáte tak vás to štve… koukáte na klip, který vás ale tolik nebaví, žena na vás promluví kouknete na ní a video stojí, já chci ať hraje a brzo je u konce:/ nemluvě když telefon chcete otočit na někoho jiného ať se podívá nebo když kouká na video více lidí… Na první pohled opět kus sci-fi ale v praxi mě tato funkce spíše otravovala.
  • Automatické posouvání stránky směrem nahoru/dolů podle pohledu je absolutně nepřirozené. Oči jsem valil jako sova, a ve výsledku jsme se při posunutí stránky ztratil z řádky, takže na čtení knížky to fakt není – nápad fajn, opět pro mě kus sci-fi, ale ještě je na tom kus práce aby to bylo uživatelsky příjemné a zároveň funkční, tady to bude chtít víc. Bude třeba ještě drobet „umělé inteligence“, která by se učila jak koukáme, jak čteme a kdy je čas stránku posunout, každý „kouká“ jinak nemluvě o očních vadách, jak to reaguje na brýle nemohu posoudit.

Ne vždy jen chytré funkce

Funkce SOS jako u seniorských telefonů mě pobavila… Funkci „Bezpečností pomoc“, pakliže ji v menu telefonu aktivujete, lze vyvolat stisknutím v pohotovostním režimu tlačítka ovládání hlasitosti po dobu 3 vteřin, následně na nastavené nouzové kontakty budou odeslány SMS zprávy s vaší polohou, přednastavenou SMS a přiloženými fotkami z předního i zadního fotoaparátu. Tahle funkce je podle mě adept na zbytečnost číslo jedna. Jednak o téhle funkci nikdo neví (nepropaguje se a taky je slušně ukrytá), nikdo ji nebude mít aktivovanou a hlavně hledat malé tlačítko a držet ho 3 vteřiny a doufat … raději vytočím 112

Závěrečný verdikt

S4 rozhodně je vlajkovou lodí, je to telefon z první příčky, má samé TOP, ale ne všechny funkce jsou pro všechny (myslím, že některé nejsou reálně použitelné pro nikoho). Výkon telefonu strčí do kapsy kdejaký ne moc starý domácí PC. Samsung displeje umí, displeji snad nemůže nikdo vytknout jediný pixel! Papírově je výkon na výši, ale s přibývajícími požadavky aplikací a systému samotného se i 4 jádra na 1,9 GHz občas zadejchají. Ještě jeden neduh bych králi vytkl a to značné zahřívání, alespoň model, který jsem měl já se značně hřál a to nejen při hraní náročných her, ale telefon se opravdu hřál i jen při čtení webu/twitteru/facebooku, prostě běží = hřeje se :/

Vzhled telefonu je subjektivní, je to věc názoru, já ty „mejdýlka“ od samsungu mám rád. Někdo má rád hranaté cihličky někdo mýdla 🙂 Velkou výhodou „mýdlových tvarů“ je, že sedne do ruky, pominu-li vzhled samotný, tak hranaté telefony, které dělá v aktuálních modelech například Sony mi prostě do ruky nepadnou. Pochvalu také také zaslouží přiložená špuntová sluchátka s plochými kabely (které se nezamotávají jako klasické kulaté kabely), které jsem zatím u žádných Samsungů neviděl!

Rád bych „stejnou“ konfiguraci vyzkoušel s WP8, nemohu si pomoct, ale poslední dobou mi přijde, že z androidu je kolos, který roste a žere víc výkonu než je zdrávo.

Pokud toužíte po technické recenzi navštivte recenzi na mobilnania.cz kde je recenze opravdu rozsáhlá a ve většině případů se s názorem autora ztotožňuji.

Pošlete svůj komentář

Komentáře vyjadřují názory jejich autorů a nemusí vyjadřovat stanovisko autora článku.