Miroslav Pešťák bloguje

Novinky ze světa internetu, telekomunikací a všeho o co se zajímám.

T-Mobile: Modernizace GSM sítě odstartovala na Plzeňsku

T-Mobile logoMobilní operátor T-Mobile začal s modernizací své GSM sítě na území ČR.  Instalace nových zařízení odstartovala ve vybraných oblastech na Plzeňsku a nyní pokračuje v Brně.

Dosud bylo vyměněno 122 základnových stanic (BTS) a 3 řídící stanice (BSC). Do roku 2010 vybaví T-Mobile všech 4500 BTS a 150 BSC novou technologií od společnosti Huawei. Díky tomuto projektu budou moci využívat všichni zákazníci technologii EDGE v celé sítí T-Mobile. Zároveň by se měla ještě zvýšit celková kvalita poskytovaných služeb – například vyšší úspěšnost navázání a předání hovoru či menší počet přerušených telefonátů. Navíc instalovaná zařízení budou do budoucna podporovat i další nové technologie, jako např. WAMR (vyšší kvalita hlasových služeb) a EDGE2.


Drtivá většina prací, kromě těch výškových, probíhá v nočních hodinách, aby byl dopad na služby pro zákazníky minimální. Během jedné až dvou nocí je vždy zprovozněna celá oblast zahrnující několik desítek vysílačů a řídící stanici. Od okamžiku zapojení do sítě T-Mobile probíhá zhruba dvoutýdenní testování – sleduje se například rychlost navázání hovoru, úspěšnost předání hovoru mezi vysílači či počet neúspěšných volání.

Každý měsíc by nyní měly být zprovozněny čtyři nové BSC (včetně desítek BTS), od června modernizace „zrychlí“ na osm řídících stanic měsíčně. Dalším regionem, který se může těšit na vylepšenou síť, jsou jižní Čechy. Během roku a půl by měla být novým zařízeními vybavena celá síť čítající T-Mobile.

Pošlete svůj komentář

Komentáře vyjadřují názory jejich autorů a nemusí vyjadřovat stanovisko autora článku.