Miroslav Pešťák bloguje

Novinky ze světa internetu, telekomunikací a všeho o co se zajímám.

Windows Phone – srovnání Samsungu Omnia M s konkurencí od Nokie

Moje první seznámení s Windows Phone telefonem bylo ze stájí Nokia, zkoušel jsem jak Lumii 800 tak nižší třídu 610. Systém WP mě, jako vcelku spokojeného uživatele Androidu, neurazil ba naopak!

A jelikož reklamní agentura zastupující Samsung byla velkorysá, dostal jsem zapůjčen Samsung Omnia M. Designově Omnia M nevyčnívá, je taková „obyčejná“ skoro až nudná. Oproti Nokii nebo jiným modelům od Samsungů nenabízí jiné barevné varianty, materiálově také moc nezaujme, zadní kryt je z měkkého plastu, který je v horní části vroubkovaný, větší část je hladká.

Pokud bych měl Omnii zařadit někam mezi aktuálně prodávané Windows Phone telefony, byla by právě mezi modely od Nokie, Lumia 610 a Lumia 800. Omnia M je přímým konkurentem Nokie Lumia 710, které ale moc slávy nepobrala a právě zde si Omnia M může ukousnout kus svého koláče na trhu. Nokia Lumia 610 jasně svou cenou i designem cílí na mladé uživatele. Osmistovka je pak určena vyšší třídě. Lumia 710 si své místo na trhu nenašla, z vlastní zkušenosti vím, že telefon se lidem nelíbí a výbava také nikterak nepředčí levnější 610.

Omnia M předčí velikostí displeje, nabízí 4″ displej v kvalitě SUPER AMOLED, kdežto všechny tři zmiňované Nokie mají displej o velikosti 3,7″. Pod skořápkou Omnie najdeme procesor Qualcomm MSM8255 (1 000 MHz) paměť RAM je „jen“  384MB (Android by asi s tak malou pamětí ani nepracoval – WP na Omnii M byl rychlý) a uživatelská paměť je 4GB – ta bohužel nelze rozšířit kartami, můžete ovšem využít online úložiště SkyDrive od Microsoftu. Na zadní straně telefonu je 5MPx doplněn o přisvětlovací diodou.

Ohromující výdrž baterie

To co mě u Omnie M neskutečně překvapilo byla výdrž baterie. Při dnešní průměrné výdrži baterie u prodávaných smartphonů do 2 dnů mě Omnia M neskutečně překvapila s 6 denní výdrží baterie (nejméně 5 dní dosáhla výdrž vždy). Telefon jsem používal „běžně“ cca 30minut hovoru denně, nonstop zapnuté WiFi připojení, večerní cca hodinové čtení článků a sjíždění twitteru… Po 4 dnech jsem byl nejistý při každém odchodu z domu, telefon ale nezklamal. Nevím zda si zásluhu zaslouží Samsung (s nadstandardní 1 500 mAh Li-Ion baterií) nebo systém WP (díky solidní spotřebě energie), ale výsledek je neskutečný. Dnes a denně se setkávám s dotazy lidí, jak dlouho jim telefon vydrží nabitý, mladí to neřeší, ale „starší“ (jo myslím vás čtyřicátníky a starší) lidé, kteří si chtějí koupit smartphone nějak nemohou překousnout 1-2 denní výdrž.

Omnii M chválím za nadstandardní výdrž baterie a s cenou lehce přes 5 tisíc jej doporučuji jako „levný manažerský smartphone“, který má hodně střídmý design, ale výkonu pro běžného uživatele maximum. Pro toho kdo neřeší nejnovější systém (WP je zde ve verzi 7,5 a novější pravděpodobně již nedostane), nechce barevný telefon, přesto ale chce chytrý telefon s nadstandardní výdrží baterie pro běžné používání Omnia M je super volba.

PS: Pro toho, kdo si chce užít „luxus“ v zajímavém designu a super barvě bych doporučil Lumii 800 v modré barvě. Je neotřelá, originální a za peníze, které oproti Omnii M připlatíte dostanete opravdu víc. Lepší hardware, lepší zpracování těla telefonu a navíc zdarma Nokia Mapy, které můžete využívat k navigaci offline!

PS2: Naopak zvažujete-li koupi Lumie 710 a Nokia Mapy pro vás nejsou prioritou, raději sáhněte po Samsungu, který za méně peněz nabídne lepší výbavu (a hlavně ta výdrž baterie ;)) !

Pošlete svůj komentář

Komentáře vyjadřují názory jejich autorů a nemusí vyjadřovat stanovisko autora článku.