Miroslav Pešťák bloguje

Novinky ze světa internetu, telekomunikací a všeho o co se zajímám.

České dráhy polibte mi p….

Dnešní den mi tento nepovedený institut opravdu pěkně znechutil. Představte si den ráno se vzbudíte a máte blbou náladu, aby taky ne je pátek a musíte do školy, no nic školu jsem přežil a jdu na nádraží. Zase jako každý pátek z koleje domů pěkně po kolejích 🙂 . Jelikož jsem věděl o všude omílané změně jízdních řádů, tak jsem si to předem radši ověřil, můj spoj se nezměnil vyjížděl ve stejnou dobu…jen mu to nyní trvalo podle tabulek déle než dřív (asi už započítávají opoždění automaticky).

Tak už jsem na nádraží, koupím si jízdenku, která se od posledně zdražila u mě naštěstí jen o zanedbatelné 4,-Kč, což věřím že ČD vytrhne trn z paty. Jako vždy rychlík České Budějovice -> Plzeň v pátek odpoledne, kdy jezdí převážně studenti domů z kolejí a intrů, narvaný k prasknutí, naštěstí jsem tentokrát přišel včas a sedl jsem si.

Na tom vám určitě nikomu nepřijde nic divného, ani mě ne. Moje nervy pocuchaly ČD v Horažďovicích předměstí, kde přestupuji na osobák (šumavskou střelu), která mě odveze pěkně domů do Žichovic. V Horažďovicích předměstí přestupuje převážná většina lidí z rychlíku (to opravdu o moc nepřeháním, zdůrazňují rychlík o 7 vagonech) a přesedají na osobního směr Klatovy, který má obvykle 3-4 vagůnky a lidi jsou tam jak sardinky. Jo jsem doma slovo obvykle tu hraje velkou roli, tentokrát nějaký borec rozhodl, že tenhle pátek asi pojede méně lidí a tak stačí mašina plus jeden vagon. Bohužel stačila… Takhle plný vlaky jsem myslel že jezdí jen v Indii, ale ne, je to i u nás… Snad jen na střeše nikdo nebyl, ale jistě to nevím.

Hřebíček dorazil další borec z už radši nejmenovaného institutu, který před jednou ze zastávek asi pozapomněl přehodit barvičku na semaforu a mi stáli uprostřed polí 5 minut v tom úžasně plném vlaku. Ještě že jsem se aspoň následně mohl zasmát propracovanému elektronickému systému ve vlaku, který hlásí na které jsme zastávce. Po chvilce co jsem čekání kdoví kde, tak to začalo oznamovat, že mužem vystupovat… no hurá !!! Tak to tedy díky jdem na to 🙂

Ještě musím doplnit, že Pan průvodčí měl kuráž, prodral se celým vlakem a všem pěkně označil jízdenku. Už se nemůžu dočkat příštího předvánočního pátku… To určitě nepojede moc lidí…

Související články:
Vánoční dárek od Českých drah

Komentáře (14)

 1. Marty napsal:

  Je to vážně síla. Nedá se říct, že by se kapacita tak nějak řídila poptávkou. To je takový problém zjistit, kolik lidí kde jezdí? Nedávno jsem zažil nějaký průzkum přímo ve vlacích, ale to spíše sondovali, jaké typy jízdenek lidi nejvíce využívají, aby je pak mohli řádně podražit.
  A bude ještě hůř – vraky, co u nás jezdí, melou z posledního, takže postupně půjdou do kytek. Aspoň, že jim zbude jejich debilní Pendolino (ostatně jsou to taky jediné vlaky, které jezdí poloprázdné …a to se vyplatí).

 2. Evča napsal:

  tak to je síla, hezky napsáno..

 3. O'Neill napsal:

  Tak něco podobné s čd (čekej dlouho) zažívám minimálně jednou týdně a to v pátek kdy jezdím domů z intru, v neděli se to dá většinou přežít. Vlaky přecpané, někdy mám co dělat abych se do něj dostal.. Vagóny prý nemůžou přidat protože by se jim nevlezly na nástupiště. Na trase Hulín > Břeclav pravidelně zpoždění 10 a více minut, díky tomu nestíhám autobus a dostávám se domů později. A kdyby to náhodou jelo na čas a já se rozhodl jet domů vlakem tak díky jejich chytře navrženým jízdním řádům mi vlak domů jede o 3 minuty dřív než my tam přijedeme. Nechápu jejich logiku, nechápu zdražení, měli by spíš zlevnit když v tom mají takový bordel. A ještě jedna věc, vlezeš do vlaku a pokud si nedáváš pozor tak seš hned jak prase..

 4. PeEn napsal:

  Tomu se říká optimalizace. Když se ty lidi nacpou do jednoho vagónu, tak proč jich vypravovat víc, no né? :)))

 5. mirecekp napsal:

  Jo takhle… takže SEO v podání Českých drah… paráda… to se máme na co těšit jestli mají v plánu optimalizovat každý spoj.

 6. Honza napsal:

  Tvé rozhořčení nad narvaností vagonů chápu. Je to hrůza a děs. Jen mám malou připomínku na obhajobu ČD. ČD nezdražily, to si špatně vykládáte. Jen změnily tarifikaci. Dříve se platilo za pásma, tzn. např. 50-100km byla pevná cena. Nyní se platí za skutečný počet ujetých km, takže někomu jízdenka podražila, někomu naopak slevnila. Tenhle systém je spravedlivější.

 7. mirecekp napsal:

  to Honza: Jo vím o tom systému přeceňování…ale slovo sleva bych nepoužíval… nejkratší vzdáleností dřívějšího pásma zůstaly stejné a dál se pak lehce zdražilo… ale žádná divočina, to netvrdím.

 8. Michal napsal:

  Nic neobvyklého, já jezdím rychlíkem který má 10 vagonů a pak se přestupuje před konečnou zastavkou na osobak ktery ma taky jen mašinku a vagon .. a je neuvěřitelné jak všichni mají nalepené obličeje na sklech a ČD je to jedno.. hlavně že jim tam opodál stojí 3 prazdne vagony 😀

 9. Botanicus napsal:

  Klasika. CD, Ceska Posta, CSAD a podobne pochybne organizace, co by clovek cekal. Pritelkyne nedavno cekala na vlak dve hodiny …

 10. eukubus napsal:

  Ja bydlim v prihranici v Kralovehradeckym kraji ( konkretne v Broumovskym vybezku), mame tady Integrovany Dopravni System, a tak na jednu jizdenku muzu jet jak vlakem tak i busem, ale ja redeji jezdim vlakem, protoze tady busy spravuje CDS Nachod, ktera vsechny novy busy nasmeruje smer Praha a k Broumovu jezdi takovy „krabice“ ze se tomu sotva otevrou dvere a jeste to ma tak plusminus 5 minut zpozdeni, zato CD jezdi presne, ve vagonu je min lidi nez v busu, a je tam hlavne vytopino i dokonce to navazuje na bus.

 11. mirecekp napsal:

  eukubus je šťastný člověk… Zpoždění plus minus 5 minut je dobrý, pokud to není půl hodina plus mínus 5 minut… to pak začne přituhovat…

 12. mauglik napsal:

  Velmi dobrý článek, chválím! To že si Student Agency nechává stavět zbrusu nové vlaky které tak moderní nejsou ani v celé Evropě a budou jezdit u nás zatím jen na některých trasách snad Praha – Brno – Ostrav, přesně nevím. Jenže samozdřejmě ČD to bude komplikovat a Student Agency na kolejích chtít nebude, a proto to vypadá jak to vypadá pač ČD sem nikoho nepustí jináč by tu už dávno byli zahraniční dopravci s mnohem lepšími stroji za cenu stejnou né-li levnější.

 13. Jako zaměstnankyně českých drah,musím s vámi v něčem souhlasit,ale vetšinou nemají lidi,kteří si stěžují pravdu,jízdné se zdražuje to je pravda,když jsem začínala pracovat tak jsem jízdenky ve vlaku vydávala za 1 korunu na 10 kilometrů,ale co se nezdražuje.Vagónů máme málo a to taky většinou v hrozném stavu,ale ruku na srdce,nezasloužili se o takový stav taky cestující když je poškozujou?Co se týká zpoždění,tak z mé zkušenosti,dělají to zpoždění z poloviny případů taky cestující,nezavírají po sobě dveře,nedávají pozor na přejezdech pak to dopadá tragicky.Já věřím,že když si cestující zaplatí jízdenku tak chce aby dojel do cílové stanice včas a za přijatelnou cenu,aby bylo ve vlaku teplo a čisto,ale musíme se o to snažit všichni.Já pevně věřím,že se časem situace změní k lepšímu.

 14. mirecekp napsal:

  Jistě souhlasím s vámi ale dokážete si představit situaci, která se mi stala včera. Standardní cesta ze školy domu vlakem je hodina dvacet. Jenže v Č. Budějovicích pěkně naskočilo zpoždění 10 minut… paráda to ještě jde… jenže následujících každých 10 minut tam deset přiskočilo… výsledný čas na ukazateli zpoždění 60 minut. ovšem konečný odjezd vlaku byl 90 minut… jo je to tak hodinu a půl zpoždění. No není to krásné, to člověk pozná krásy nádražních budov.

Pošlete svůj komentář

Komentáře vyjadřují názory jejich autorů a nemusí vyjadřovat stanovisko autora článku.