Miroslav Pešťák bloguje

Novinky ze světa internetu, telekomunikací a všeho o co se zajímám.

Chopte se někdo osvěty nakupujících na internetu !!

Berte to jako výzvu, říkejme tomu třeba start-up, na tom zas tolik nesejde. Jen se do toho už někdo pusťte!! Nejlépe aby se té osvětě věnoval Seznam.cz a podobná „synonyma internetu“.

Proč to píšu a proč mě tenhle „problém“ žere?

Pracuji už druhým rokem v internetovém obchodě, není to žádný mall.cz nebo czc.cz je to „jen“ menší eshop zaměřený na mobilní telefony. Od doby co jsem nastoupil se snažím tlačit na to, aby se vše co nejvíce automatizovalo a tím se vymezila lidská (čti moje) chyba. Například přenášení objednávek ručně do systému dopravců je reálné při pár objednávkách za den, ale když objem roste a pracovní doba má pořád jen 8 hodin ten čas na ruční kopírování údajů není. Začne se chvátat a sekají se chyby, je nepřípustné se o nulu ukliknout a poslat zákazníkovi zboží na dobírku s cenou o jednu nulu více nebo méně. To je ale to snadné, to jsou data, které jsou námi generována, která mají námi požadovaný tvar, data se kterými umíme pracovat a dokážeme je automatizovat.

Problém nastává s daty, které zadává uživatel, nevěřil bych kdybych nezažil to co zažívám dnes a denně. To co nám všem (včetně vás všech co tohle čtete) přijde normální, tak je problém pro uživatele, kteří s počítačem, potažmo internetem nepracují pravidelně, případně s internetem začínají v pozdním věku a nikdy předtím ani zapnutý PC neviděli a najednou u něj sedí a chtějí si koupit na internetu něco levněji, protože Pepík v práci říkal, že to tam je levnější. Nikomu se tím neposmívám, naopak jim fandím a rád bych jim a zároveň i eshopům u kterých tito lidé nakupují pomohl. Nebo spíš rád pomohu někomu kdo přijde s nápadem jak této cílové skupině „pomoct“.

Jaké problémy řeší začínající internetový nakupující?

Berme to tak, že ti o kterých se bavíme vědí co je myš, pustí PC zapnou internet. Z reklamy nebo z doslechu většinou znají Heureku a Zboží. A už tady začíná problém.

  • Heureka nerovná se eshop, zde nic nekoupíte. Heuréka jen a pouze srovnává ceny na internetu, snaží se porovnávat totožný výrobek, ale občas jim to ujede a prostě se tam něco promíchá jenže uživatel přijde k výrobku na eshopu nekoukne co to je, nekoukne na popis natož na obrázek… přece všechno viděl na heurece, od fotek přes technické parametry. Pak dochází k situacím kdy uživatel do posledního kroku objednávky do poznámky napíše „prosím o telefon v modré barvě“ přitom přišel z heureky na stránku s konkrétním telefonem v konkrétní barvě (dost často se liší ceny barevných verzí)) no prostě zvěrsto PS: dost často i v kruhu kamarádů když řeknu, že heureka je placená jsou všichni strašně překvapení, že eshopy heurece platí. Ano platí, každý eshop platí heurece za každé kliknutí, pokud tedy patříte mezi ty nerozhodné a každý den vyhledáváte ten samý produkt na heurece proklikáte se do několika eshopů, tak každý den každý z eshopů zaplatí (Cení prokliků Heureka) za vaši návštěvu.
  • Jsme Češi pišme česky, nevím jestli jsme tak zdeformovaný těma SMS zprávama nebo čím… ale někdy mě opravdu zaráží jak někdo dokáže zprznit své vlastní jméno, to si ten dotyčnej nedokáže uvědomit, že to jméno pak bude uvedeno na balíku. Jmenuji se Pešťák a do všech objednávek píši své jméno, nepíšu Pestak ani pestak ani PESTAK!!
  • No a ty největší hity jsou adresy, někdo poplete PSČ, někdo udělá překlep, ve městě někdo si tak po domácku napíše „Kátojce“ místo „Katovice“, no a nakonec přichází ulice, číslo popisné neuvede každý 50 zákazník. Taková data už se daleko hůře automatizují a bezchybně přenášejí do systémů dopravců.
  • email a telefon většina eshopů nechce proto aby zákazníkům zasílali reklamní nabídky (navíc vždy je možnost je odmítnout buďto hned nebo při prvním „spamu“) tyto kontakty jsou důležité pro komunikaci. Nejednou jsem zažil  objednávku s platbou převodem na účet a zákazník uvede email „ten.vam@nereknu.nikdy“ a po 5 dnech zavolá jestli mu pošleme tedy nějaké info nebo alespoň platební udaje jestli si to jako objednal na platbu předem (ano často ani nevědí jestli objednají na dobírku nebo na platbu předem), že už neví… to jdu do kolen…  A dovrší to borec, kterej udá fake emal, k tomu fake telefon a po týdnu volá nebo píše kde to vázne (no kde asi, objednal si něco co není skladem – protože nečte) a jaksi jsme ho nemohli kontaktovat a informovat.

Jestli tohle čte nějaký spolužák IT jasně vidí jak všechno jde ošetřit – věřte nejde. Příkladem budiž primitivní kolonka číslo, chceme po zákazníkovi číslo – nevyplní číslo nemůže odeslat objednávku – důrazně je upozorněn co zapomněl, taktéž je to ošetřeno aby vstup byl jen čísla a jen 9 znaků. Zrovna tento týden k nám volal jeden pán a skoro mi nadával co to po něm chceme, že už tam zadal 4 kombinaci a pořád nemůže objednávku odeslat. Prý pochopil, že nechceme na začátku +420 poté co mu to napsalo, že číslo musí obsahovat 9 znaků, ale když mu to napsalo „pole může obsahovat pouze čísla“ to už si rady nevěděl, nakonec jsem zjistil, že tam zadává mezery, za předvolbu a poté to odděloval pěkně úhledně po dvojicích 🙂

Udělejte někdo projekt nebo jen informativní mini/stránku „jak nakupovat v internetových obchodech“ a každý menší a středně velký eshop na vás rád bude odkazovat své zákazníky, kteří si nebudou vědět rady.

Pošlete svůj komentář

Komentáře vyjadřují názory jejich autorů a nemusí vyjadřovat stanovisko autora článku.