Miroslav Pešťák bloguje

Novinky ze světa internetu, telekomunikací a všeho o co se zajímám.

Internet na cesty – jaký vybrat

Letos jsem se opět s rodinou vydal na krátkou dovolenou na jižní Moravu. Jelikož současná doba si žádá být online, ať už pracovně tak soukromě, vždy hledám způsob jak se moci alespoň jednou za den k internetu připojit a vyřešit si vše důležité. Internet v mobilu nemám, vždy se spoléhám na notebook a externí modem. V předchozích letech jsem měl zapůjčený 3G modemy od O2 i od T-Mobilu, letos jsem si vypůjčil „Internet do notebooku“ od Ufona (stejně tak si jej může vypůjčit každý z vás – nebudete přece kupovat něco, co nemáte odzkoušené – v tomto směru je Ufon vstřícný a rozumný).

Pokrytí a zase to pokrytí

Když jsem před cca 15 lety vybíral mobilního operátora, k srdci mi přirostl tehdy Oskar, s pokrytím to měl ale mizerné, proto zbytek rodiny nedal na city (a ceny) jako já a využívali T-Mobile. Já Oskaru věřil a nakonec mu uvěřil i Vodafone a Oskar je dnes tam kde je… S Ufonem to mohlo zprvu vypadat podobně, mladý operátor se zajímavou cenou a novou technologií, ovšem růst se nedařilo – proběhla změna vlastníků a nyní Ufon coby rozdvojená osobnost AirTelecom/U:fon (AirTelecom je virtuální operátor) tak nějak působí dál. Kvalita pokrytí Ufon sítě CDMA je horší a pokud mé informace nejsou chybné, tak Ufon svou síť CDMA na které právě internet provozuje již nerozšiřuje.

Super cenu kazí pokrytí

Věřím, že by se našla řada podobně smýšlejících lidí jako jsem já a nabídku internetu za 29,- Kč za den s FUPem 1GB, bez úvazků na bázi dobíjecí karty by brala všemi deseti. Teoretická maximální rychlost 3,1Mb/s by byla také dostačující, problém nastane až když vás bude zajímat jeden podstatný detail, a to ten, kde vám internet bude fungovat. Při prvním pohledu na mapu pokrytí se zdá, že to není tak zlé, jenže když drobet začnete zoomovat na místa, kde budete asi cestovat zjišťujete, že si na dovolené „nezasurfujete“, alespoň tedy ne na vlnách internetu Ufon. Fakt, že jsou vesnice na mapě úplně bez pokrytí a vždy za vesnicí je jakoby signál s externí anténou mi přijde drobet nafingovaný (ono se moc lidí totiž s externí anténou v lesích nepřipojuje), v Praze, Brně i Plzni si teoreticky internet užijete, ale na těchto místech je většinou dostupná jiná alternativa a často zdarma (kavárny, restaurace, ubytování všeho druhu).

Z mého pohledu byl internet na cesty od Ufonu velkým zklamáním, za které může jen a jen kvalita pokrytí, parametrově je služba jednou z nejlepších. Internet od Ufona rozhodně nelze doporučit globálně, pokud víte předem kde budete chtít internet využívat ověřte si kvalitu pokrytí a pokud má ufon vaši lokalitu pokrytou věřte, že lepší variantu nenajdete. V opačném případě spoléhejte na dostupnou WiFi, která je na větších čerpacích stanicích, restauracích i hospodách již standardem, případně se obraťte na mobilní trojku, která má pokrytí zmáknuté podstatně lépe, jen za méně příznivé ceny.

Pošlete svůj komentář

Komentáře vyjadřují názory jejich autorů a nemusí vyjadřovat stanovisko autora článku.