Miroslav Pešťák bloguje

Novinky ze světa internetu, telekomunikací a všeho o co se zajímám.

Poker je IN

Taky jste si všimly, poker Texas Holdem se hraje poslední dobou čím dám tím víc a na čím dál více místech. Dříve byl poker výsadou „Texasanů“ v kasinech, nyní ho hraje „kdejaký český Pepík v hospodě“. Ale proč ne poker je pěkná a napínavá hra.

Osobně nerad hraji o peníze, připustím hru o pade (50,-Kč). Hrajeme tak, že každý zúčastněný vloží padesát korun do banku a hraje se do posledního muže, který bere bank. V mém případě hry jsou to nervy do poslední minuty. Při hraní pokeru například na Facebooku je již mentalita jiná, zde jsem si Poker také občas zahrál, ale vadí mě nepřirozené blafování lidí, kteří si jen hrají… Přihazují nereálné peníze jak o život a na ruce nemají ani pár, to by z reálného kasina mazali rychle domů!

Nedávno jsem se nechal zlákat k založení účtu na PartyPoker, který je doporučován serverem cz.pokernews.com, kde si občas přečtu návody na zajímavé strategie a novinky o této karetní hře. Lhal bych kdybych neřekl, že hlavním důvodem nebyl bonus při registraci, který v tuto dobu činí celých 50$. Jednoznačně dobrým důvodem, proč se registrovat a hrát online poker, je to, že můžete hrát o reálné peníze v klidu domova a nikdo nevidí jak radostí poskakujete, když máte na ruce královskou postupku!
Ale i pře PartyPoker se dá hrát za „hrací peníze“, takže se z počátku můžete natrénovat, než se odhodláte obrat profesionály o jejich zlatá konta.
Good luck!

Pro ty z vás, které hra Poker Texas Holdem zaujala přidám pár výrazů, s kterými si v začátcích nemusíte ihned vědět rady.

Slovník pokerových pojmů

FLOP – první tři vyložené karty na stůl
TURN – čtvrtá vyložená karta
RIVER – poslední pátá vyložená karta
SMALL BLIND – malý blind – první malá sázka „na slepo“ sází ji hráč sedící po pravici dealera
BIG BLIND – velký blind – dvojnásobek malého blindu – sází jí následující hráč (dle směru hodinových ručiček)
HOLE CARDS – dvě karty, které jsou rozdány každému hráči před prvním kolem sázek

Výherní kombinace v pokeru

 • Nejvyšší karta – pět libovolných karet, libovolné barvy, pakliže nikdo nemá žádnou z následujících kombinací vyhrává hráč s nejvyšší kartou.
 • Dvojice – dvě karty stejné hodnoty + tři libovolné karty, vyhrává vyšší dvojice, pakliže jsou dvojice shodné vyhrává hráč který má další nejvyšší kartu
 • Dvě dvojice – dvě karty stejné hodnoty + další dvě karty stejné hodnoty
 • Trojice – tři karty stejné hodnoty + dvě libovolné karty i barvy
 • Postupka – pět karet jdoucích po sobě, libovolné barvy, např. Q, J, 10, 9, 8 nebo 2,3,4,5,6
 • Barva – pět libovolných karet ve stejné barvě
 • Full house – tři karty stejné hodnoty + dvě karty stejné hodnoty např. A, A, A, 5, 5
 • Poker – čtveřice karet stejných hodnot + 1 libovolná karta
 • Královská postupka – postupka ve stejné barvě, např. A, K, Q, J, 10 (to vše v jedné barvě)

Pokerové karty

Pro upřesnění ještě dodám, že poker Texas Holdem se hraje s pokerovými karty. Pokerových karet je 52. Je 13 druhů karet (A, K, Q, J, 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2) ve 4 barvách (srdce, káry, piky, kříže).

Základní pravidla pokeru Texas Holdem

Pro úplnost dodám hodně stručně základní pravidla hry poker Texas Holdem. Kolo začíná povinnými sázkami (malý a velký blind), poté dostane každý hráč dvě karty (hole cards), dalších pět je postupně vykládáno na stůl barvou nahoru a jsou společné pro všechny hráče. První tři karety (flop) jsou vyloženy na stůl najednou, čtvrtá (turn) a patá (river) jednotlivě, mezi každou vyloženou kartou, mimo flopu, probíhá minimálně jedno kolo sázek. Hráč má možnost zůstat ve hře bez vsazení (check), dorovnat sázku (call), vsadit (bet), zvýšit sázku hráče před sebou (raise) nebo složit karty (fold). Kolo končí ukázáním karet zbývajících hráčů a porovnáním výherních kombinací (showdown). Hráč s nejvyšší kombinací vyhrává bank (pot).

Komentáře (2)

 1. Tomáš Pučík napsal:

  Myslím, že na tom má také veliký podíl právě Facebook. Tam se Poker hraje opravdu ve velkém a hodně lidí se takto může dostal i ke hrání v reálu…

Pošlete svůj komentář

Komentáře vyjadřují názory jejich autorů a nemusí vyjadřovat stanovisko autora článku.