Žijeme on-line, myslíme on-line… tak to se zpívá v písničce od Jaksi taksi pod názvem On-line. Jenže jak už to tak bývá, doba se mění, kde jsou ty časy kdy Bill Gates tvrdil, že paměť 8MB nikdy ani nevyužijeme a teď… Jdu si koupit externí HDD, protože můj disk v PC se 160 GB už opravdu nestačí a rozhoduji se mezi 500 GB a 1TB diskem…
S dobou, kdy se počítače vyskytují skoro všude v různých obměnách přichází také tak zvaná virtualizace. Dalo by se říct, že s virtualizací přichází ulehčení softwarových nároků na váš PC ovšem kladeny jsou větší nároky na vaše připojení k internetu. Váš počítač v podstatě může jen sloužit jen jako internetový prohlížeč, pře který se připojíte na vzdálený serverový počítač, který má potřebný výkon a můžete pracovat vzdáleně, ani data nemusíte ukládat na lokální disk a proč také, je daleko jednodušší si je uložit na FTP nebo jiný disk připojený k internetu a mít tu možnost se k němu připojit odkudkoliv.
Osobně jsem si hodně zamiloval službu LogMeIN, která vás pohodlně připojí ke vzdálené ploše. Jediné co potřebujete je mít v PC ke kterému se chcete připojit nainstalovaný prográmek, který běží na pozadí a nebere více než 10MB operační paměti. A pak už jednoduše odkudkoliv jen za pomocí webového rozhraní můžete spravovat svojí vzdálenou plochu. Ať už z kavárny, školy nebo z práce. Nikde nic nemusíte instalovat, jen za pomocí webového prohlížeče se připojíte a můžete v klidu pokračovat na rozdělané práci a přitom sedět v kavárně a čekat na obchodního partnera. Tato služba vzdálené plochy si mě opravdu získala a určitě se v budoucnu můžete těšit na podrobnější článek.
Samotný program na vzdálenou plochu stále svět nevirtualizuje, to nastává až s on-line programy typu Picasaweb od googlu nebo třeba české velmi oblíbené rajče.net, díky těmto programům můžete své fotky jednoduše sdílet, ukazovat svým známým a mít je na svém místě, aniž by jste si plnili své již tak dost přecpané disky. Řeknete si čemu tím prospěji, stejně většinou fotky upravuji a ty zde zmíněné umí akorát tak otočit, nebo odstranit červené oči… Pokud patříte mezi fajnšmekry a upravujete si fotky v Photoshopu, určitě víte že tento program nepatří mezi ty nejlevnější. A teď je na řadě to pravé kouzlo virtualizace. Adobe připravilo službu Adobe Photoshop Express, která je on-line, tudíž ji nemusíte instalovat na váš PC a navíc je zcela zdarma. Najdete zde všechny potřebné nástroje pro úpravu fotek jako v plné instalaci Photoshopu, kterou si musíte jednak zaplatit a také si klade vyšší nároky na hardware, v on-line verzi vám opět stačí jen internetový prohlížeč.
V současnosti se oběvuje stále víc a víc podobných on-line verzí programů. Které z nich používáte vy ?
Tak já si nemyslím, že hadr je ten největší problém ( 1TB disk, co s tím?), spíše paměť ta trápí spolu s procesorem. Ten odkaz na Adobe Photoshop Express je příjemný, není tam nějaké omezení?
1TB jak co s tím 🙂 neříkám že to zaplním hned, ale neplánuji si za dva roky kupovat další. Jinak na tom Adobe je co se kapacity týče omezení 2GB, a co se funkcí týče určitě tam také nějaké budou oproti placené plné verzi. Ale zatím co jsem potřeboval to jsem tam našel.
Já na vše cos zmínil používám internetový balík služeb .Mac. Mám tam internetový disk 10 GB, ke kterému mohu přistupovat buď přes prohlížeč, nebo přímo z Findera na jakémkoli počítači. Funkce Back To My Mac slouží pro připojení přes internet na vzdálenou plochu na protokolu VNC odkudkoli na světě. A .Mac Gallery poté také nemá chybu, zvláště když je automaticky synchronizovaná s knihovnou na počítači. Jo, kde jsou ty časy kdy se mi na můj disk sotva vešly dvě dema 😀
Máš pravdu Mac je v tomhle směru o pár kroků vepředu. A právem si ho každý uživatel chválí… jen si na něj navyknout 🙂
Gates se, pokud vim, nezminoval o 8MB RAM. Ale kdysi v 1. polovine 80.let prohlasil cosi v tom smyslu, ze 640kB RAM staci kazdemu. 640kB byla typicka kapacita RAM pocitace tridy PC-XT.
Ono je do urcite miry pravda, ze pokud by se programovalo poradne, na dost veci by to porad stacilo :-). Bohuzel se programovani casem zvrhlo spis v lepeni objektu, kdy programator casto ani netusi, jak pocitac vlastne funguje 🙁
Určitě se rozhodni pro 1 TB, ono to zase není tolik, v reálu se jedná o cca 930 GB. Pokud nechceš za rok kupovat nový, tak 1 TB je dnes rozumná volba s investicí do budoucna (aspoň nějaký 3 roky po dobu záruky). Sám jsem si nedávno kupoval, takže vím, o čem mluvím 😉
to MH: Ano předpokládám že v tomhle směru máte určitě pravdu, nějak jsem tuhle dobu nezastihl… při psaní článku jsem to podcenil a nedohledal jsem si fakta !! moje chyba. Samozřejmě máte pravdu. Co se programování týče mohu říct že si zatím také vystačím s 640 kb (jelikož zatím jsem jen u Hello Word a kalkulačky).
Zdeněk Večeřa: Také jsem zastáncem 1 TB disku klidně i většího… tak trochu je to můj sen 🙂 v létě snad pojedu pracovat do USA tak bych si tam rád nějaký pěkný kousek koupil, přál bych si aspoň to 1 tera plus konektor RJ45 a USB by take nebylo k zahození… rád bych ho měl doma jako síťový disk za routrem a kdyžby to jelo i jako print server o to by to bylo lepší.