Miroslav Pešťák bloguje

Novinky ze světa internetu, telekomunikací a všeho o co se zajímám.

Žijeme on-line?

Žijeme on-line, myslíme on-line… tak to se zpívá v písničce od Jaksi taksi pod názvem On-line. Jenže jak už to tak bývá, doba se mění, kde jsou ty časy kdy Bill Gates tvrdil, že paměť 8MB nikdy ani nevyužijeme a teď… Jdu si koupit externí HDD, protože můj disk v PC se 160 GB už opravdu nestačí a rozhoduji se mezi 500 GB a 1TB diskem…

S dobou, kdy se počítače vyskytují skoro všude v různých obměnách přichází také tak zvaná virtualizace. Dalo by se říct, že s virtualizací přichází ulehčení softwarových nároků na váš PC ovšem kladeny jsou větší nároky na vaše připojení k internetu. Váš počítač v podstatě může jen sloužit jen jako internetový prohlížeč, pře který se připojíte na vzdálený serverový počítač, který má potřebný výkon a můžete pracovat vzdáleně, ani data nemusíte ukládat na lokální disk a proč také, je daleko jednodušší si je uložit na FTP nebo jiný disk připojený k internetu a mít tu možnost se k němu připojit odkudkoliv.

Osobně jsem si hodně zamiloval službu LogMeIN, která vás pohodlně připojí ke vzdálené ploše. Jediné co potřebujete je mít v PC ke kterému se chcete připojit nainstalovaný prográmek, který běží na pozadí a nebere více než 10MB operační paměti. A pak už jednoduše odkudkoliv jen za pomocí webového rozhraní můžete spravovat svojí vzdálenou plochu. Ať už z kavárny, školy nebo z práce. Nikde nic nemusíte instalovat, jen za pomocí webového prohlížeče se připojíte a můžete v klidu pokračovat na rozdělané práci a přitom sedět v kavárně a čekat na obchodního partnera. Tato služba vzdálené plochy si mě opravdu získala a určitě se v budoucnu můžete těšit na podrobnější článek.

Samotný program na vzdálenou plochu stále svět nevirtualizuje, to nastává až s on-line programy typu Picasaweb od googlu nebo třeba české velmi oblíbené rajče.net, díky těmto programům můžete své fotky jednoduše sdílet, ukazovat svým známým a mít je na svém místě, aniž by jste si plnili své již tak dost přecpané disky. Řeknete si čemu tím prospěji, stejně většinou fotky upravuji a ty zde zmíněné umí akorát tak otočit, nebo odstranit červené oči… Pokud patříte mezi fajnšmekry a upravujete si fotky v Photoshopu, určitě víte že tento program nepatří mezi ty nejlevnější. A teď je na řadě to pravé kouzlo virtualizace. Adobe připravilo službu Adobe Photoshop Express, která je on-line, tudíž ji nemusíte instalovat na váš PC a navíc je zcela zdarma. Najdete zde všechny potřebné nástroje pro úpravu fotek jako v plné instalaci Photoshopu, kterou si musíte jednak zaplatit a také si klade vyšší nároky na hardware, v on-line verzi vám opět stačí jen internetový prohlížeč.

V současnosti se oběvuje stále víc a víc podobných on-line verzí programů. Které z nich používáte vy ?

Komentáře (7)

 1. Evča napsal:

  Tak já si nemyslím, že hadr je ten největší problém ( 1TB disk, co s tím?), spíše paměť ta trápí spolu s procesorem. Ten odkaz na Adobe Photoshop Express je příjemný, není tam nějaké omezení?

 2. mirecekp napsal:

  1TB jak co s tím 🙂 neříkám že to zaplním hned, ale neplánuji si za dva roky kupovat další. Jinak na tom Adobe je co se kapacity týče omezení 2GB, a co se funkcí týče určitě tam také nějaké budou oproti placené plné verzi. Ale zatím co jsem potřeboval to jsem tam našel.

 3. QuickShare napsal:

  Já na vše cos zmínil používám internetový balík služeb .Mac. Mám tam internetový disk 10 GB, ke kterému mohu přistupovat buď přes prohlížeč, nebo přímo z Findera na jakémkoli počítači. Funkce Back To My Mac slouží pro připojení přes internet na vzdálenou plochu na protokolu VNC odkudkoli na světě. A .Mac Gallery poté také nemá chybu, zvláště když je automaticky synchronizovaná s knihovnou na počítači. Jo, kde jsou ty časy kdy se mi na můj disk sotva vešly dvě dema 😀

 4. mirecekp napsal:

  Máš pravdu Mac je v tomhle směru o pár kroků vepředu. A právem si ho každý uživatel chválí… jen si na něj navyknout 🙂

 5. MH napsal:

  Gates se, pokud vim, nezminoval o 8MB RAM. Ale kdysi v 1. polovine 80.let prohlasil cosi v tom smyslu, ze 640kB RAM staci kazdemu. 640kB byla typicka kapacita RAM pocitace tridy PC-XT.
  Ono je do urcite miry pravda, ze pokud by se programovalo poradne, na dost veci by to porad stacilo :-). Bohuzel se programovani casem zvrhlo spis v lepeni objektu, kdy programator casto ani netusi, jak pocitac vlastne funguje 🙁

 6. Určitě se rozhodni pro 1 TB, ono to zase není tolik, v reálu se jedná o cca 930 GB. Pokud nechceš za rok kupovat nový, tak 1 TB je dnes rozumná volba s investicí do budoucna (aspoň nějaký 3 roky po dobu záruky). Sám jsem si nedávno kupoval, takže vím, o čem mluvím 😉

 7. mirecekp napsal:

  to MH: Ano předpokládám že v tomhle směru máte určitě pravdu, nějak jsem tuhle dobu nezastihl… při psaní článku jsem to podcenil a nedohledal jsem si fakta !! moje chyba. Samozřejmě máte pravdu. Co se programování týče mohu říct že si zatím také vystačím s 640 kb (jelikož zatím jsem jen u Hello Word a kalkulačky).

  Zdeněk Večeřa: Také jsem zastáncem 1 TB disku klidně i většího… tak trochu je to můj sen 🙂 v létě snad pojedu pracovat do USA tak bych si tam rád nějaký pěkný kousek koupil, přál bych si aspoň to 1 tera plus konektor RJ45 a USB by take nebylo k zahození… rád bych ho měl doma jako síťový disk za routrem a kdyžby to jelo i jako print server o to by to bylo lepší.

Pošlete svůj komentář

Komentáře vyjadřují názory jejich autorů a nemusí vyjadřovat stanovisko autora článku.