Miroslav Pešťák bloguje

Novinky ze světa internetu, telekomunikací a všeho o co se zajímám.

Vybírám nového poskytovatele internetu

V současné době se připravuji na stěhování, zatím se spíše jedná o teoretické přípravy, samotný proces migrace ještě nějaký pátek potrvá, ale rád bych měl vše předem promyšlené. Ajťáka samozřejmě nejvíc zajímá konektivita, v tomto směru jsem se nebál, stěhování z vesnice do „města“ tak nějak naznačuje, že bych si s připojením mohl polepšit.

Nejraději bych byl samozřejmě za optiku nejlépe 100/100, to se ovšem obávám, že v Horažďovicích k dispozici nebude a pokud ano tak pro mě za nepřijatelné peníze. Z globálních poskytovatelů bych se určitě chtěl vyhnout O2, popravdě jejich reference nejsou zrovna moc dobré. Naopak bych se přikláněl k internetu od UPC, jejich nabídka je vcelku solidní i za nejnižší měsíční paušál nabízí víc než zmiňované O2 za trojnásobnou cenu.

UPC má ale jednu zásadní nevýhodu a tou je pokrytí, bohužel obyvatelé malých měst nemají šanci se k síti UPC (konkrétně mám na mysli službu UPC Fiber Power – tedy optické rozvody) připojit. Doufal jsem, že se konečně oprostím od asymetrického WiFi připojení, doufal jsem, že si konečně užiji online video v HD bez zasekávání nebo čistý zvuk a obraz při IP telefonii. Jedním z hlavních důvodů proč jsem chtěl přejít na optiku nebyl rychlý download, nepotřebuji rychlost 50Mb/s klidně si vystačím s 10-20Mb, zásadní pro mě je upload a stabilita. Do dnes jsem žil s půlmegovým uploadem, který je hodně slabý. Zálohovat fotky na webová fotoalba, nebo nahrávat data na FTP pro mě bylo utrpení, pomalý a nestabilní upload byla má noční můra. Za symetrické připojení 3/3 na 5GHz WiFině po mě chtěl poskytovatel 600,- za měsíc,  což je pro mě nepřijatelná částka. Ani UPC sice nenabízí v základu symetrické připojení, ale  i u nejnižšího tarifu je upload 1Mb/s. Není to mnoho (i když dvojnásob toho co mám nyní) ale důležitá je odezva od klientů, kteří si chválí stabilitu a proto bych se sám nebál ani nejnižšího tarifu. Pokud postačuje upload 1Mb/s i chronickým pařmenům online her, kteří poznají každé zakolísání sítě, bylo by bohatě postačující i pro mě.

Jenže UPC je pro mě off-topic, už podle online zjištění dostupnosti pro mě nejsou žádné služby k dispozici. Nezbývá se tedy poohlédnout po jiných alternativách. V hustěji zabydlených lokalitách bych se raději vyhnul WiFi připojení, v okolí bude jeden kazisvět (ať už úmyslný nebo neúmyslný) a  já budu celé dny nadávat. Takže WiFi opravdu až v posledním tažení, prvně bych se rád pokusil připojit na optiku nebo alespoň na nějaké kabelové rozvody, budou-li u lokálních poskytovatelů k dispozici.

Ovšem narážím na problém, kde zjistit informace o dostupných možnostech připojení. Na webu internetprovsechny.cz je pěkná databáze poskytovatelů internetu, bohužel nelze tam nikterak vyfiltrovat jen ty, kteří se v dané lokalitě zabývají také připojením na optiku (což je vskutku škoda, databáze je poměrně početná a některé údaje nejsou moc aktualizované – podle mě většina těch co začínali poskytovat WiFi postupně přecházejí nebo minimálně jako doplněk nabízejí něco spolehlivějšího, tedy kabel nebo optiku).

Komentáře k tomuto článku jsou uzavřené