Miroslav Pešťák bloguje

Novinky ze světa internetu, telekomunikací a všeho o co se zajímám.

Čtyřjádro už i u AMD

Amd BarcelonaNová generace mikroprocesorů z dílny AMD pomalu kráčí na trh. AMD totiž konečně sňalo roušku z dlouho očekávaných čtyřjádrových mikročipů, známých pod kódovým jménem Barcelona.

Procesory řady Barcelona jsou vůbec prvními od AMD, které jsou vybaveny hned čtyřmi výpočetními jádry. Nová architektura se od té minulé, na níž byly postaveny starší Opterony a Athlony 64, výrazně liší.

Všechna jádra s architekturou Barcelona například obsahují vyrovnávací paměť třetí úrovně s kapacitou 2 MB. AMD zachovalo u čipů stávající L1 cache (128 KB na každé jádro) a L2 cache (512 KB na jádro). Celkově tak Barcelona sdružuje v cache 4,5 MB.

Vylepšený paměťový řadič
Společnost rovněž upravila integrovaný paměťový řadič. Nyní se skládá ze dvou 64bitových řadičů. Odlišná konfigurace má přispět k vyšším výkonům nových Athlonů nad starými s jedním 128bitovým paměťovým řadičem. Vylepšena byla rovněž takzvaná předpověď větvení programu, kdy se čip snaží „uhádnout“, jaká data či operace bude zpracovávat následně.

Nová čtyřjádra od AMD budou zpočátku pracovat s pamětmi standardu DDR2, podle AMD je však jen otázkou času, než firma implementuje podporu rychlejších DDR3 modulů.

zdroj: www.novinky.cz

související články: Intel představil čtyřjádrový procesor

Pošlete svůj komentář

Komentáře vyjadřují názory jejich autorů a nemusí vyjadřovat stanovisko autora článku.