Miroslav Pešťák bloguje

Novinky ze světa internetu, telekomunikací a všeho o co se zajímám.

Proč nevidím v digitálním pozemním vysílání budoucnost a volím satelit

Mé původní představy digitálního pozemního vysílání byli daleko větší než jaké jsou nyní reálné. Digitalizaci jsem fandil a pořád fandím, ale nevidím tam žádný bonus, žádnou přidanou hodnotu. Kvalita obrazu je samozřejmě podstatně dál než tomu bylo u analogového vysílání, ale chybí nějaká interaktivita v kterou jsem doufal. Něco ve stylu SmartTV od Samsungu, s tím rozdílem, že by nemusela být TV připojená u internetu, ale veškeré data ba běžela souběžně s vysíláním a uživatel by si mohl „něco navíc sám volit“, alespoň kdyby byly u filmů originální zvukové stopy!

Občas někomu pomůžu s instalací TV, antény nebo satelitu a doporučuji jednoduchý rozhodovací proces co zvolit. Vystačí-li si uživatel s běžnými TV stanicemi a je v území, kde je signál minimálně ze tří multiplexů (tedy může naladit ČT1, ČT2, ČT4, ČT24, NOVA, NOVA Cinema, Barrandov, Prima, Prima Cool, Prima Love) není co řešit. Ale pokud je jen malá šance, že v budoucnu bude chtít sledovat další televizní stanice ať už placené (jako Nova Sport, MTV, HBO atd) či neplacené (Óčko nebo některé slovenské stanice jako JOJ, JOJ Plus, Markíza atd) jednoznačně doporučuji volit satelitní televizi!

Výhody příjmu satelitní TV

  • příjem 24 českých neplacených stanic
  • další stovky nekódovaných zahraničních stanic
  • možnost přiobjednat desítky placených stanic mnoha žánrů dle vlastní volby, české i zahraniční
  • 100% pokrytí ČR ze satelitů Astra na pozicích 19,2° a 23,5°

Často se také někteří vyhýbají satelitu z důvodu větších nákladů. To je ovšem další mýtus, satelity už nejsou nedostatkové zboží, naopak. Satelitní komplety (parabola, dekodér, přijímač i dekódovací karta) začínají od 2 tisíc a instalace není o moc víc složitější než instalace běžné antény na střechu. Nejsem žádný profík, ale nalazení satelitu i bez digitálních měřáků nebyl problém (možná to není dokonalé ale TV nám běhá přes 2 roky bez problémů).

V dnešní době bych již sám pro sebe volil jedině HD satelitní přijímače, hlavně z důvodu rozšiřování HD programové nabídky a také z výhledu budoucnosti, nyní možná mám TV na které rozdíl nepoznám, ale za rok či dva už budou televize zase o krok dál a HD obraz na vstupu bude nutností pro dosažení nejlepší kvality.

Pošlete svůj komentář

Komentáře vyjadřují názory jejich autorů a nemusí vyjadřovat stanovisko autora článku.