Miroslav Pešťák bloguje

Novinky ze světa internetu, telekomunikací a všeho o co se zajímám.

Samsung ultrabook Series 9

samsung-series9Samsung koncem loňského roku (2012) pustil na český trh dva notebooky označené series 9, jedná se o 13,3“ a 15“ model oba dva se svou tloušťkou řadí do rodiny ultrabooku a pokud se nepletu doposud tenčí notebooky nikdo neprodává. Jejich profily jsou opravdu tenké a jejich váha je více než přijatelná.

Zapůjčený jsem měl zapůjčen 15“ model, který jsem se ani nebál brát sebou na záda, díky jeho váze a tloušťce není nošení takového notebooku za trest, naopak, je to radost. Na první pohled se musí zamilovat jak ajťák tak slečínka :).

Na první pohled zaujme každého tenký kovový design, který je mimochodem vyroben z jednoho kusu tím je podpořena bytelnost i při minimální tloušťce. V pase má jen 14,9 mm a váží 1,59 kg to už se vcelku nosit dá. Když už jsem u tich čísel, tak mě nepřestávala překvapovat rychlost startu PC, windows 8, které na stroji byly předinstalovány jsou ze spánku v plném provozu za méně než 2 vteřiny. Z úplného vypnutí nastartují za slušných 8-9 vteřin. Nejsou to až tak neuvěřitelná čísla když pod kapotou vrní Intel Core i7 3517U s 8GB RAM a systém nabíhá z SSD disku, který má kapacitu 256GB. Takový notebook už má daleko ke kancelářskému notebooku, to už je hodně „našlápnutej“ pracovní stroj, řekl bych i herní, ale poslední hra co jsem hrál byla Need for Speed: Most Wanted takže herní výkon dokážu posoudit maximálně tak papírově.

Neskutečná výdrž baterie

Výrobce uvádí výdrž baterie až 10 hodin, tak neskutečný číslo asi zarazí každého. Zarazilo i mě, a o to víc mě překvapila realita, 3 dny bez nabíjení (používání cca 3-3,5 hodiny denně bez vypnutí jen „uspání“), kéž-by vydržela tahle 8 článková baterie stejně dlouho i po dvou letech :). Tři dny bez nabíjení vám s těží vydrží dnešní smartphony.

Briliantový obraz

Notebook Samsung Series 9 s rozlišením HD+ (1.600 x 900) a s podporou technologie MaxScreen (ta minimalizuje velikost rámečku a maximalizuje velikost obrazovky tzn. obrazovka s úhlopříčkou 15″ se pohodlně vejde do standardního těla notebooku o velikosti 14″) v antireflexní provedení je čitelný za všech světelných podmínek. Není problém si vzít notebook series 9 v létě do parku a pracovat na čerstvém vzduchu. Dlouhodobě preferuji matné/antireflexní panely, u mého předchozího notebooku HP Compaq, který jsem používal řadu let, jsem na matné LCD nedal dopustit, kde spolužáci při poledním svitu slunce neviděli na monitoru nic, tak já ještě uspokojivě z monitoru četl…

samsung+series+9+lan+dongle

Sbohem RJ45

Nové notebooky Samsung Series 9 jsou co se konektivity týče, vybavení spíše průměrně. HDMI je již dnes základ, USB 3.0 zde najdeme 2x + 1x USB 2.0, čtečka karet, kombinovaný konektor 3,5mm Jack (sluchátka/mikrofon jak jsme dnes zvyklý např. u mobilních telefonů), WiFi 802.11 abg/n (až 300 Mb/s) s podporou WiDi. Tenký profil notebooku si vybrat svou daň a tak Gigabit Ethernet již není v podání klasické RJ45 zástrčky, ale jen s redukcí viz obrázek.

Windows 8 padnou na dotykovou obrazovku

V podstatě asi jediné s čím jsem nebyl na 100% spokojen byl operační systém. Stejně jako se zapůjčeným notebookem jsem měl poprvé tu čest také s Windows 8, masírován reklamou nejlepšího OS jsem byl příjemně ovlivněn, realita je ovšem z mého pohledu krapet jinde. Jen podotknu, že nejsem odpůrcem Windows!! naopak i mobilní Windows Phone 8 se mi maximálně zamlouvá a mohu jej doporučit. Ovšem dlaždice na notebooku jsou prostě divné, je to systém připravený na dotykové ovládání věřím, že na tabletu nebo na polodotykovém zařízení nebude mít konkurenci, ale na stolní PC potažmo na klasický notebook ten systém není moc přívětivý. Ano za pomoci úprav registrů, případně doplňkových programů lze dosáhnout jen klasického oknového zobrazení, jenže v některých případech mi stejně bylo podstrkováno metro rozhraní, se kterým jsem se na notebooku nechtěl smířit.

Sečteno podtrženo

+ šasi (jak design, tak kvalita zpracování)
+ obraz (Displej SuperBright 15″ HD+ LED 1600 x 900)
+ výdrž baterie
+ podsvětlená klávesnice (Světelný snímač automaticky nastavuje jas)
++ výkon (probuzení za 1,4 sekundy a spuštění za 9,1 sekund.)
– nepřítomnost klasického síťového konektoru (nutnost adaptéru)
– Windows 8

Na testování jsme měl konkrétně model Samsung NP900X4C – pod odkazem naleznete všechny uvedené informace, včetně fotek. Zdroj fotek použitých v článku: samsung.com.

Komentáře (2)

  1. Hola, como estas ? si mira este video ya es viejo hoy en dia hay mas canales y el satelite es amazonas, yo tengo otro receptor HD al galaxy 28, con canales en HD obvio y todos los canales de argentina. Salu2

  2. Congrats on the release Dawn. This book sounds really good.I remember the first time I went to the theatre with my parents, we were in the first row and watched Terms of Endearment. I was impressed that when I saw Titanic in the theatre, I didn't have to go to the bathroom and watched the whole 3 hours :-)your1chef at aol dot com

Pošlete svůj komentář

Komentáře vyjadřují názory jejich autorů a nemusí vyjadřovat stanovisko autora článku.