Miroslav Pešťák bloguje

Novinky ze světa internetu, telekomunikací a všeho o co se zajímám.

Sdílejte data v domácí síti – My Book World Edition II 1TB

My Book World Edition II 1TBŘešíte problém co s domácí sítí? I já jsem ho řešil, než jsem si pořídil My Book World Edition II o velikosti 1TB. V dnešní době kdy se v domácnosti vyskytuje několik počítačů a všechny chcete připojit k internetu, určitě využíváte nějaký router. A znáte to, disky se plní u všech PC děsnou rychlostí, snažíte se zálohovat data k rodičům na PC, kde mají místa dostatek… Ale i tam místo jednou dojde. Proč nevyužít routeru a nepřipojit do něj „pořádný“ síťový disk, kde každému členovy v rodině můžete zařídit soukromý prostor a složku sdílenou pro všechny. Tento disk pak bude dostupný pro všechny PC, které budou připojeny k routeru, ať už přes kabel nebo přes WiFi.

My Book World Edition II je stylový síťový box, obsahující dva pevné disky, každý o kapacitě 500GB. Dohromady můžou tvořit prostor až 1TB, nebo může využít funkce RAID 1 (zrcadlení), kdy se dostanete na kapacitu „jen“ 500GB ovšem zálohovaných. Disk můžete spravovat přes webové rozhraní, nebo přes služby programu MioNet, což je to nejhorší co jsem kdy viděl, ihned jak vypršela trial verze, odinstaloval jsm ho. Webovému rozhraní bych zase vytkl jeho pomalou odezvu, ovšem webové rozhraní využijete opravdu jen zřídka. Využijete ho k přidání uživatelů a jejich práv k různým složkám… Vice už webové rozhraní nebudete potřebovat, leda byste měli zájem provádět update firmware, který lze provést z webového rozhraní velmi pohodlně.

My Book se může chlubit kvalitním designem, za který se nemusíte stydět a můžete tento disk naopak hrdě vystavovat na stole. Pokud ovšem tento disk vyžadujete na velký přenos dat, neustále nahrávání a kopírování, nečekejte žádné extra zázraky. Jeho rychlosti čtení a zápisu se drží opravdu hodně při zemi (čtení 6,6MB/s a zápis 5,5MB/s). Přenosové rychlosti bohatě postačí na streamování mp3 i videa, mám vyzkoušené streamování dvou filmů současně a vše šlo bez problémů. Zajímavá je také možnost připojení dalšího externího disku pomocí USB a tím kapacitu MyBooku rozšířit, popřípadě můžete port USB využít k připojení tiskárny a tu poté využívat jako síťovou tiskárnu v domácí síti.

Já jsem s tímto diskem po více jak měsíci spokojen. Po začátečních neshodách s programem MioNet jsem nyní naprosto spokojen, disk mám namapován a přistupuji k němu jako k síťovému disku přes můj oblíbený TotalCommander.

Doplňuji článek o odkaz na stránky, kde se zabívají hackingem tohoto WD MyBooku, jedná se o stránky http://mybookworld.wikidot.com.

Komentáře (5)

  1. BoB napsal:

    Používám 500GB verzi tohot síťového disku (jsem na něj sám s víc notebooky) a jsem spokojen, webové rozhraní v pohodě, ale tomu MioNetu se opravdu raději vyhněte obloukem (bohužel, pokud se dobře pamatuji, prvotní konfigurace se bez něj neobejde). Stejně tak prgram WD Anywhere Backup má své mouchy (http://b.69.sblog.cz/2008/11/01/436), doporučuji spíše Retrospect Express HD (http://b.69.sblog.cz/2008/11/18/444) – ale každý jistě máme jiné požadavky…

  2. HM napsal:

    Jelikož v tom téměř jistě běží Linux portovaný na CPU ARM a nad ním Samba, myslím, že by se dalo bez toho podivného programu MioNet úplně obejít. Bohužel to nemám po ruce, tak nemohu ověřit:
    Má to nějakou implicitní IP adresu ? Pokud ano, nedá se vyloučit, že se na to po vybalení z krabice dá připojit přes telnet nebo SSH a nastavit co je třeba ručně.
    Tato zařízení jsou typickým příkladem toho, že i ti nejzarytější Windowsáři často provozují doma Linux a ani o tom neví 🙂

  3. mirecekp napsal:

    To HM: Ano je tomu přesně tak… tento MyBook opravdu v sobě linux má. Při psaní tohoto články jsem v sobě popudil chuť z něj zase vyždímat o něco víc než nabízí základ. Takže jsem několikrát zaGooglil a našel jsem zajímavou stránku http://mybookworld.wikidot.com/ zjistil jsme si jak povolit ssh a pak už nic nebrání instalaci důležitých komponent a hračiček (regulace svítivosti diod 🙂 ) a hlavně zakázat ten nepříjemný MioNet. Teď se snažím řešit zastavování disku při nečinnosti, ale jsem v rozpacích, někde píší že to stejně životnosti nepomůže, ba naopak… tak nevím…
    PS. Doplňuji článek o zmíněný odkaz

  4. HM napsal:

    mirecekp:

    Zastavování disku, pokud bude nastaveno tak, že se disk přestane točit dejme tomu po 30 minutách nečinnosti, ušetří nějakou elektrickou energii. Na životnost disku to významný vliv nemá – sice na jedné straně se disk třeba několik hodin zbytečně netočí, ale na druhé straně ty rozjezdy nejsou pro disk nic příjemného a přechodové jevy při nich disku moc neprospívají. Při rozumném timeoutu tedy v případě životnosti nula od nuly pojde, ale energii ušetříte. Pokud to doma běží 24/7/365 sice na tom nezbohatnete, ale účet za elektřinu za rok bude o něco málo nižší.

  5. mirecekp napsal:

    To HM: Přesně to jsem se dočetl… O účet za el mi nejde (jsem na koleji a tam to jaksi neplatím) 🙂 hlavně mi šlo o jeho prodloužení životnosti, určitě je hlouposto ho zastavovat a rozbíhat po 15 minutách…ale… Dočetl jsem se právě o tom že diskům zrovna nesvědčí rozbíhání, že je skoro lepší je nechat běžet nonstop… tak jsem rád že mi to někdo potvrdil a dokud ho nebudu mít doma kde za el. budu muset platit, poběží nonstop 🙂

Pošlete svůj komentář

Komentáře vyjadřují názory jejich autorů a nemusí vyjadřovat stanovisko autora článku.