Miroslav Pešťák bloguje

Novinky ze světa internetu, telekomunikací a všeho o co se zajímám.

WiMax v Českých Budějovicích v nabídce ČRa

wimaxDnes jsem se setkal poprvé s technoogií WiMax. Konkrétně v Českých Budějovicích, kde jsme mohl testovat zařízení, které jsou nabízeny k připojení k internetu od společnosti Česká Radiokomunikace. Nabízeny jsou dvě varianty zařízení:

První je pouhá vnitřní jednotka (velikosti většího externího disku), která bude nabízena pravděpodobně pouze domácnostem, která jsou v centru měst, jenž jsou bez problému pokryty signálem. Při zkoušení jsem měl vnitřní jednotku za oknem, bez přímé viditelnosti na vysílač (přímá vzdálenost cca 1km, přízemí domu). Po jednoduchém nakonfigurování (v případě samoinstalací předpokládám, že bude jednotka nastavena) jsem naměřil rychlosti v rozmezí 3 – 4 Mbit/s jak na UP tak DOWN. Pro mě poměrně překvapivé hodnoty, ale věřím že při důkladnějším umístění antény by se dalo dosáhnout i větších maxim.

Druhá varianta zařízení se skládá z venkovní antény, která je napájena přes UTP kabel vnitřní jednotkou (takové větší POE). Ani v tomto případě není podmínkou přímá viditelnost (výhodou samozřejmě je). S touto anténou by se údajně měli dokázat překonat vzdálenosti 30km (prý snad i víc,nevím nemohu potvrdit nezkoušeli jsme) od vysílače. Zde jsme naměřili krásnou rychlost 7/7 Mbit/s a stabilitu sítě, která je důležitá pro nabízené hlasové služby. Tato varianta zařízení bude nabízena převážně firemním zákazníkům, kde je požadována stabilita připojení a vysoká kvalita jak hlasu tak internetu.

Nutno podotknout, že v lokalitě České Budějovice nikdo jiný v té době připojen nebyl a zapůjčené zařízení byli na BTSkách v tarifech s povolenou maximální rychlostí (né co dovolí WiMax, ale co se nejvyšší nabídky od ČRa týče). Pokud by se takovéto kvalitní připojení podařilo udržet i při plném provozu, určitě je technologie WiMax v rukách Českých Radiokomunikací velkým krokem kupředu. Přesto v technologii WiMax vkládám daleko větší naděje a doufám, že tato technologii v rukách menších poskytovatelů překoná nabídky ČRa a postupně nahradí všude přehlcené WiFi sítě.

Pošlete svůj komentář

Komentáře vyjadřují názory jejich autorů a nemusí vyjadřovat stanovisko autora článku.