Miroslav Pešťák bloguje

Novinky ze světa internetu, telekomunikací a všeho o co se zajímám.

Má smysl najmout copywritera pro web?

Dnes jsem narazil na zajímavé dilema a to zda najmout „profesionálního textaře“ nebo si sesmolit texty pro nový web sám. Po delších diskuzích jsem nedospěl k jasnému závěru. Copywriter Vám rozhodně řekne, že jiné než profesionálně psané texty nemají smysl. Sám mám drobet střídmější názor, ale nyní musím konstatovat, že investice do kvalitních textů pro web nejsou vyhozené peníze. V některých případech je kvalitní text jen příjemným plusovým bodem, na jiném webu je takřka zásadním.Abych byl konkrétní, tak uvedu dva odlišné případy

 • Středně velký eshop s nabídkou elektroniky, který z 90% má obrat pouze díky srovnávačům cen jen minimálně řeší texty (přebírá je od dodavatele) – jen výjimečně přijde uživatel přímo z vyhledávače. Pro takový web na první pohled nemá „kvalitní“ text smysl – v tomto typu eshopu je přeci jen primární cena a technické údaje.
 • Kdežto velkým protikladem z hlediska textů na webu je eshop s nabídkou, řekněme výběrových potravin (olivové oleje, vína, BIO potraviny). V tomto případě (zatím) nejsou uživatelé zvyklí  přes internet nakupovat. Sami na internetu spíše vyhledávají informace o daných výrobcích a prodejce jim na svých stránkách musí umět nejen předložit fakta (složení, trvanlivost atd.) a klíčová slova pro vyhledávače. Takové texty musí být také „čtivé“, tedy text na webu musí dokázat návštěvníka natolik upoutat barvitým popsáním výrobků a proměnit jej v zákazníka. Dobrá optimalizace klíčových slov v textu spojená s kvalitním čtivým textem, už je pak výsadou dobrého copywritera.

Uváděnou situaci vidím v praxi, pracuji jako prodejce v eshopu s mobilními telefony a pro eshop s výběrovými potravinami jsem dělal a dělám SEO optimalizaci a sám se učím, že není eshop jako eshop stejně tak není text jako text.

Kde čerpat informace na na téma Copywriting

Pro mě poučné články na téma Copywriting (Co je copywriting vám napoví Wikipedia) studuji na blogu Copyblog, kde mimo jiné vycházejí pravidelně zajímavé články také z témat optimalizace webových stránek, marketing a v poslední době se zde autor čím dál častěji věnuje trendu sociálních sítích, kterým se už žádný z prodejců nemůže vyhýbat jelikož síla sociálních sítí již byla prokázána na mnoha případech.

Za COPYBLOGem stojí Tomáš Grombíř, kterého copywriting nejen „živí“ ale také svému oboru rozumí a jakékoliv rady, které jsem jsem si z jeho článků vzal pro mne byly vždy přínosné a motivující ke zlepšování.

Komentáře (2)

 1. v79 napsal:

  Copyblog mam taky moc rad, mohl by psat ale casteji:)

 2. CarlosHan napsal:

  Zdravím Míro,

  po nějaké době jsem sem zase zabrousil ;).

  Já myslím, že to vidíš s tím copywritingem celkem střízlivě. Na typy produktů co existuje srovnávač bych copywritera bral třeba kdyby šel obchod opravdu do kytek. Proč? Lidi se naučili hledat produkty ve srovnávačích (heureka, zbozi.cz) a většinou jsou jedním z hlavních zdrojů. Je samožřejmě jasný že se nemůžou psát do title, nadpisů a textu úplné voloviny. U těhlech typů produktů bude převládat kontrola duplicity xml feedů, akce a informace o eshopu a důsledný direct mailing. Tím bych ale nepodceňoval organickou návštěvnost.

  A to co není ve srovnávačích (jak uvádíš třeba jídlo), takm to chce kvalitní texty a člověka, který opravdu rozumí onpage i offpage faktorům. Pak už záleží na konkurenci (zda je na obor velká nebo zda se kvůli dobrému SEu u tebe nebude muset svůj web taky „vylepšit“, aby byla také konkurenceschopná).

  U obou by měla být podpora sociálních sítí samozřejmostí (google toho o tom napsal celkem hodně).

  Alespoň tak to vidím já.

  Hodně zdaru!

Pošlete svůj komentář

Komentáře vyjadřují názory jejich autorů a nemusí vyjadřovat stanovisko autora článku.