Miroslav Pešťák bloguje

Novinky ze světa internetu, telekomunikací a všeho o co se zajímám.

Proč jen ty volné minuty nejsou i na volání ze zahraničí?

Nejspíš vás v nedávné době taky atakoval Vodafone s nabídkou nových tarifů, takže pokud tyhle hovory rovnou nemilosrdně neutínáte, asi už tušíte, o čem bude řeč. Těch novinek, se kterými se vytasili, bylo hned několik, ale mě v ten moment nejvíc zaujala možnost čerpání minut z tarifu i pro volání do zahraničí. Tedy alespoň na tu chvilku, než mi došlo, že tím není myšlen roaming a na těch pár dní v Chorvatsku bych si tak stejně musel nějaké ty další služby dokoupit. 

I tak si ale myslím, že to je krok správným směrem. Určitě dost lidí pravidelně volá do ciziny (hlavně pak na Slovensko), protože tam mají příbuzné, přátele, děti na stážích a podobně. Samozřejmě je tu Skype a další alternativy, ale proč jednoduše nezvednout telefon, když tam ty volné minuty máte, že? Nabídka platí pro 29 zemí, takže je docela vysoká pravděpodobnost, že v některé z nich se vaši blízcí zrovna vyskytují.

To všechno je sice hezké, ale mě přece jen víc zajímá to volání ze zahraničí. I když nejsem žádný extra cestovatel, občas se to prostě hodí a tohle byl dobrý impuls, abych si zjistil, jak to s ním aktuálně vypadá. Popravdě mě docela mile překvapilo, že EU byla taky jednou k něčemu užitečná a díky jejím regulacím ceny roamingu od července aspoň trochu klesly. Zlevňování by navíc mělo pokračovat i v dalších letech a v roce 2014 si prý dokonce budeme moct vybrat poskytovatele roamingu bez ohledu na to, čí služby využíváme doma. Závratná rychlost zlepšování podmínek na našem telekomunikačním trhu, co říkáte?

Když už jsem nakousl ty evropské úpravy, ještě doplním, že kromě maximálních částek za telefonování a SMS se nově týkají také nastavení cenového stropu pro datové přenosy. Tohle téma je poslední dobou poměrně aktuální. Určitě jste také narazili na některý z mnoha článků upozorňujících na nebezpečí používání chytrých telefonů v cizině v souvislosti s rizikem stahování drahých nechtěných dat. Datové přenosy v zahraničí lze sice samozřejmě vypnout, ale pro zapomnětlivé či neznalé může být ona intervence EU vítanou ochranou.

Pokud se ale ani na cestách bez internetu neobejdete, tak konkrétně u Vodafonu, o kterém tu už byla řeč, to lze v rámci EU řešit například přikoupením tzv. Vodafone passport data za 350 Kč na měsíc v objemu 150 MB. Celková cena je trochu vyšší a dat trochu méně než třeba u T-Mobilu, ale kompenzuje to fakt, že lze internet v zahraničí používat za stejných podmínek jako doma. Konkrétně to například znamená, že když vyčerpáte vymezené množství dat, tak se sníží rychlost, ale datovat se dá i nadále, a to vlastně neomezeně a zadarmo.

Navíc jsem zjistil, že někdy od května zavedl Vodafone nový program roaming na den, který se týká volání, psaní SMS i stahování dat. Spočívá v tom, že po zaplacení denního poplatku 99 Kč jsou od aktivace až do následující půlnoci všechny služby za stejné ceny jako doma. To ale pro mě není, přece jen ty volné minuty tady prostě nevyužiji…

Komentáře k tomuto článku jsou uzavřené