Miroslav Pešťák bloguje

Novinky ze světa internetu, telekomunikací a všeho o co se zajímám.

Tabletománie v plném proudu

Jak jsem sám z prvopočátku byl proti tabletům a i poté co jsme ho loni k vánocům dostali nějak jsem si k němu nenašel cestu. Nebo lépe řečeno neměl jsem pro něj „využití“. Za posledních pár měsíců se ale situace změnila a už není den, aby nebyl náš tablet v provozu.

Nejen že si na něm každý večer pročítám pěkně v posteli články z webů, které sleduji, ale hlavně si na něm hraje náš malej. Dvouletý dítě si na tabletu fakt neskutečně „vyhraje“, nejlepší aplikace pro něj je ZOO – prohlíží si zvířátka, poslouchá jaký vydávají zvuky a navíc se je učí anglicky (aplikace je v angličtině) – česky už ovládá všechny, ale anglicky si zatím dává jen Monkey 🙂 pak tam má aplikaci stylu omalovánky atd… pro děti je opravdu hodně aplikací a jejich motorika se tím opravdu super procvičuje.. (PS budu rád pokud nějakou aplikaci doporučíte !)

Zvýšený zájem o tablet, ale zdaleka není jen v naší rodině. I v práci pozoruji jak se lidé na tablety
vyptávají, z mého pohledu ti co chtěly dříve netbooky nyní koukají po tabletech – což je pochopitelné, netbooky také nebyly moc vhodné na práci, ale převážně na konzumaci obsahu a ne jinak tomu je u tabletů. Většina lidí mimo IT neřeší značku, povědomě vědí převážně o Samsungu, který se také v porovnání s jinými značkami tabletů nejvíce prodává.

Zájemců o tablet je celá řada, zdaleka to ale nejsou jen ti movitější jak tomu bylo ještě nedávno. V podstatě každá cílová skupina si svůj tablet vybere, ať už ti co požadují nejlevnější (méně výkonný) tablet, který zpravidla nahrazuje čtečku knih, tím jsou nejčastěji tablety značky GoClever. Pokud někdo pořád má strach (podobně jako jsem měl já před rokem), že mu bude klávesnice chybět, vybírá z tableto-notebooků stylu Asus Transformer. Člověk pak postupem času zjistí, že vlastně ani klávesnici nepoužívá, nebo naopak, někdo se přes ten pocit chybějící klávesnice nepřenese a i pro samotné čtení článků, s nulovou interakcí používá komplet včetně klávesnice. Pokud bych sám před rokem vybíral asi bych také zvolil Transforemr, ale jsem rád, že jsem nevybíral já a že se mi teď nemusí nikde povalovat klávesnice, která opravdu pro čistou konzumaci obsahu není potřeba … hodně přes 50% uživatelů obsah stejně jen konzumují – to je tutovka.

Lidé hodně řeší velikost tabletů, ale už neřeší operační systém většina chce Android. I když byl iPad v podstatě prvním masovým tabletem, tak daleko populárnější je Android, tedy alespoň u nás v USA je to naopak.

Před pár dny byl představen nový iPad mini, dnes zase Microsoft oficiálně představil nová Windows 8 a s nimi nový tablety Surface, od kterých se očekává, že zamíchají kartami mezi OS na tabletech. Do karet hraje Windowsům jejich početné rozšíření, jak na domácích PC, tak ve firemní sféře. A jelikož synchronizace na stejné platformě bude vždy tou chytřejší variantou, dá se očekávat velký rozmach tabletů se systémem Windows 8 – pravdu ukáže čas. Pokud bude zájem stejně chladný jako o Windows Mobile telefony, Microsoft asi utře nos a z pomyslného koláče prodejnosti tabletů bude ukusovat jen poskromnu.

Jaký tablet je pro Vás ten ideální ?

Jaký rozměr (7“, 8.9“, 10.1“ …), OS (iOS, Android, Windows) nebo značku preferujete a proč?

Komentáře (1)

  1. VK napsal:

    Jedině iOS zařízení!

Pošlete svůj komentář

Komentáře vyjadřují názory jejich autorů a nemusí vyjadřovat stanovisko autora článku.